Kryeministri

Haradinaj shpreh mirënjohje ndaj Merkelit, uron pasuesen e saj në CDU

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka uruar pasardhësen e Angela Merkel në krye të CDU-së.

Ai ka thënë se lidershipi i Merkel i ka thënë dimension të ri qasjes së politikës gjermane dhe europiane ndaj Kosovës.

“Për 18 vite sa udhëhoqi me CDU-në, Merkel tregoi guxim e vizion për një Europë te fuqishme ekonomikisht dhe në partneritet strategjik me ShBA-të”, ka thënë Haradinaj përmes Facebook.

“Lidershipi i saj fuqiplotë i dha Kosovës zë të arsyeshëm për ta mbrojtur sovranitetin dhe rrugën tonë europiane. Pasardhëses Annegret Kramp-Karrenbauer i urojmë sukses për ta vazhduar udhëheqjen e CDU-së”.