Hahn: E kuptoj padurimin tuaj për viza edhe mua më janë thinjur flokët nga këto procedura.

Komisionari i Bashkimit Europian(BE), Johannes Hahn po mban konferencë për media.

Ai u takua me liderët institucional të Kosovës ku biseduan për liberalizimin e vizave dhe taksën 100% ndaj produkteve serbe.

Hahn tha se e kupton padurimin e kosovarëve dhe politikanëve, por edhe mua më janë thinjur flokët nga këto procedura, raporton Ballkani.info

“E kuroj plotësisht mungesen e liberalizimit e vizave nga populli dhe politikanëve. Por edhe une jam i padurueshëm, dhe kjo thimja e flokeve është rezultat i procedurave”.

Poashtu ai tha se Ukrainës dhe Gjeorgjisë i janë dashur një vit e gjysmë për t’u liberalizuar vizat.

Komisionari Hahn para Prishtinës ka vizituar edhe Beogradin. /Ballkani.info/