greqia

Greqia vendos: 100 euro gjobë për të pavaksinuarit mbi 60 vjeç

Shfaqja dhe qarkullimi i variantit të ri të Covid-19, Omicron, ka detyruar Greqinë të marrë masa për të parandaluar shpërthimin e infeksionit.

Sipas së përditshmes greke, Ekathimerini, personat e pavaksinuar mbi 60 vjeç kanë afat deri më 16 janar të bëjnë vaksinën, ose në të kundërt do t’iu faturohet një gjobë prej 100 eurosh çdo muaj. Lajmin e ka konfirmuar vetë kryeministri i vendit Kyriakos Mitsotakis.

Rreth 520,000 njerëz mbi 60 vjeç mbeten të pavaksinuar kundër Covid-19 në Greqi. Gjoba administrative do të ngarkohet automatikisht nëpërmjet Autoritetit të Pavarur të të Ardhurave Publike. Masat janë pjesë e përpjekjeve të qeverisë për të rritur nivelet e vaksinimit pasi përballet me një rritje të rasteve dhe ankthin për variantin Omicron përpara sezonit të festave.

Rreth 63 për qind e popullsisë së Greqisë është plotësisht e vaksinuar, megjithëse emërimet e vaksinave janë rritur javët e fundit.

Kryeministri grek pranoi se masat mund të refuzohen nga popullsia, por theksoi se është e vetmja mënyrë për të shpëtuar.