Ballkani Perëndimor

Godfrey: Vizita e Grenell tregon interesin e SHBA-ve për Ballkanin Perëndimor

Ambasadori amerikan në Serbi, Anthony Godfrey, thotë se vizita e të dërguarit të posaçëm të Shteteve të Bashkuara të Amerikës në bisedimet Beograd-Prishtinë, Richard Grenell tregon interesin e presidentin Donald Trump dhe SHBA-ve për Ballkanin Perëndimor.

Godfrey tha dje se vizita ishte planifikuar për një kohë të gjatë dhe nuk ishte pjesë e fushatës zgjedhore, raporton RTS, transmeton Klan Kosova.

Diplomati amerikan thotë se vendi i tij dëshiron që ta ndihmojë Ballkanin Perëndimor që të bëhet një rajon i qëndrueshëm dhe me përparësi, transmeton Klan Kosova.

“Ne duam që vendet e Ballkanit Perëndimor të jenë në paqe me njëri-tjetrin dhe  dëshirojmë që të jetë një rajon që do të dominojë ose i qeverisur nga vlera demokratike. Ne jemi të lumtur që e shohim Serbinë të përparojë. Shpresojmë që të jemi në gjendje të bëjmë një moment. Beogradi dhe Prishtina nuk po ndihmojnë, dhe gjithçka që mund të bëjmë është të mbështesim atë dialog “, tha ambasadori amerikan në Serbi.