Rio Grande

Fotografia që tronditi botën, babë e bijë vdesin në kufirin meksikan

Realiteti i zymtë i krizës së migracionit në kufirin jugor të Amerikës është kapur në fotografi që tregojnë trupat e pajetë të një babai salvadoran dhe vajzës së tij që u mbytën teksa u përpoqën të kalonin lumin Rio Grande në Teksas.

Foto tregon Oscar Alberto Martínez Ramirez, 26 vjeç, dhe vajzën e tij Valeria, të shtrirë me fytyrë në ujë të cekët.

Krahu i foshnjës 23 muajshe është i mbuluar rreth qafës së babait të saj, duke besuar se ajo ishte kapur për të në momentet e fundit.

Gazetat meksikane e krahasuan fotografinë me imazhin e vitit 2015 të djalit 3 vjeçar sirian, Alan Kurdi, i cili u mbyt nga ishullin grek, megjithëse mbetet për t’u parë nëse do të ketë ndikim të njëjtë në debatin e ashpër të emigracionit në Amerikë, transmeton kp.

Trupat e tyre u zbuluan në bregun e lumit pranë Matamoros, Meksikë, anash nga Brownsville, vetëm një gjysmë milje nga një urë ndërkombëtare.

Martinez Ramirez kishte arritur në Matamoros të dielën, duke shpresuar që të kërkonte azil nga autoritetet amerikane me gruan e tij, Vanessa Avalos dhe vajzën e tyre.

Por kur e kuptoi se mund të duheshin javë para se të fillonin procesin e azilit, Martinez vendosi që duhet të notonin, vendim ky që rezultoi vdekjeprurës.