Dëmi

Forcat ruse godasin rajonin e Zaporizhzhia 95 herë, plagoset një person

Forcat ruse goditën rajonin e Zaporizhzhia 95 herë në 16 lokalitete ditën e fundit, raporton Kyiv Independent duke cituar guvernatorin rajonal Yurii Malashko.

Ai tha se një burrë 71-vjeçar u plagos në Huliaipole për shkak të granatimeve të artilerisë, ku pati edhe dy raportime për ndërtesa banimi të shkatërruara.

Rusia kreu shtatë sulme të shumta raketore në Mala Tokmachka dhe Robotyne, si dhe 26 sulme me dronë në Huliaipole, Orikhiv, Zaliznychne, Luhivske, Novoandriivka, Robotyne, Levadne dhe Poltavka, raportoi botimi i lajmeve ukrainase.

62 predha artilerie goditën Novodarivka, Novoandriivka, Mala Tokmachka, Charivne, Shcherbaky, Huliaipole, Lobkove, Kamianske, Piatykhatky dhe vendbanime të tjera.

Sipas Oleksandr Prokudin, kreut të administratës ushtarake rajonale të Khersonit, rajoni jugor i Khersonit u bombardua 76 herë të shtunën. Në të njëjtën ditë, Rusia bombardoi rajonin Sumy 37 herë. Në të dyja rastet, nuk raportohet për viktima civile.