Video

Forcat izraelite e lidhin palestinezin e plagosur në një xhip gjatë bastisjes

Forcat e ushtrisë izraelite lidhën një palestinez të plagosur në pjesën e përparime të xhipit ushtarak gjatë një bastisjeje në qytetin e pushtuar të Jeninit të Bregut Perëndimor të shtunën.

Një video që qarkullon në rrjetet sociale dhe e verifikuar nga Reuters tregon një banor palestinez të Jeninit, Mujahed Azmi, në xhipin që kalon nëpër dy autoambulanca.

Ushtria izraelite në një deklaratë tha se forcat izraelite u qëlluan dhe shkëmbyen zjarr, duke plagosur një të dyshuar dhe duke e kapur atë.

Ushtarët më pas shkelën protokollin ushtarak, thuhet në deklaratë.

“I dyshuari është marrë nga forcat ndërsa ishte i lidhur në pjesën e përparme të një veture”, thuhet në njoftim.

Ushtria tha se “sjellja e forcave në videon e incidentit nuk përputhet me vlerat” e ushtrisë izraelite dhe se incidenti do të hetohet dhe trajtohet.

Individi u transferua te mjekët për trajtim, tha ushtria.

Reuters ishte në gjendje të përputhte vendndodhjen dhe të verifikonte pamjet e shpërndara në mediat sociale që tregojnë një automjet që transportonte një individ të lidhur në majë të një automjeti në Jenin. Data u konfirmua nga një dëshmitar okular i intervistuar nga Reuters.

Sipas familjes së Azmiut, ka pasur një bastisje arrestimi dhe gjatë bastisjes ai është plagosur dhe kur familja ka kërkuar ambulancë, ushtria e ka marrë atë, e ka lidhur në xhip dhe është larguar.

Dhuna në Bregun Perëndimor, tashmë në rritje përpara luftës Izrael-Hamas në Gaza, është përshkallëzuar që atëherë me sulme të shpeshta të ushtrisë ndaj grupeve militante, tërbime nga kolonizatorët hebrenj në fshatrat palestineze dhe sulme vdekjeprurëse palestineze në rrugë.