Qesharake

Ferrari që kushton mbi 2 milionë euro vidhet gjatë testit të vozitjes

Ngjarja ka ndodhur në qytetin gjerman të Dusseldorfit.

Një “koleksionist” i makinave oportuniste përdori një makinë testimi për të marrë një Ferrari me vlerë prej mbi 2 milionë eurosh (1.7 milionë funte).

I dyshuari kishte shprehur interes në blerjen e një Ferrari 288 GTO 1985, thonë policët në qytetin gjerman të Düsseldorfit, raporton “Bbc”.

Ai u kthye me taksi tek shitësi dhe dy orë më vonë, në vozitje testuese, ishte koha për të shkëmbyer shoferët.

Por kur shitësi u largua nga makina, blerësi i mundshëm do të shkelte shpejt akseleratorin dhe do të zhdukej. Makina u gjet më vonë në një garazh.

Policia thotë se “automjeti historik” me 43,000 km (27,000 milje) në orën duhet të vlerësohet në më shumë se 2 milionë euro.

Një listë për makinën në faqen e internetit të tregtarit thotë se dikur i përkiste ish-shoferit të Irlandës së Irlandës së Veriut Eddie Irvine – i cili konkurroi për Ferrarin midis 1996 dhe 1999.

Automjete të ngjashme janë listuar shpesh me çmime rreth 1.5-2 milion funt, ose mbi 3 milion dollarë në SHBA. Shpesh ato shiten përmes ankandeve të specializuara në pikat e Sotheby’s.

Për fat të mirë për hetuesit, makina dalluese – në të kuqe të ndritshme italiane “Rosso Corsa” tërhoqi kaq shumë vëmendje që u gjet shpejt në mbrëmje të martën pasi policia bëri thirrje për dëshmitarë.

Ajo u zbulua fshehur në një garazh në qytetin e Grevenbroich, jo shumë larg qendrës së qytetit të Düsseldorfit.