Terroristi

FBI kap terroristin e njohur: Planfikonte sulm me bombë në spitalin me pacientë të prekur nga koronavirusi

FBI njoftoi të mërkurën në mbrëmje se një i dyshuar për terrorizëm në familje i cili dyshohej se po planifikonte të përdorë një bombë makine në një strukturë mjekësore lokale u vra gjatë një përpjekje për ta kapur atë vetëm jashtë Kansas City, Misuri.

Timothy Wilson, 36 vjeç, “ishte duke planifikuar në mënyrë aktive të kryente një veprim të terrorizmit të brendshëm – një bombardim – dhe me kalimin e disa muajve kishte konsideruar disa objektiva,” sipas FBI. Ai kohët e fundit kishte vendosur të synonte një spital pasi lajmet rreth pandemisë COVID-19 u morën, burime të njohura i thanë ABC Neës.

Wilson u vra të martën kur ai dyshohet se u shfaq i armatosur për të marrë një pajisje eksplozive inerte të furnizuar nga autoritetet. Ai u plagos dhe u dërgua në një spital lokal, ku u shqiptua i vdekur.

Është e paqartë nëse i dyshuari vrau veten apo ai u qëllua nga autoritetet.

Sipas FBI, Wilson përshpejtoi planin për të përdorur makinën e tij si një pajisje bombardimi “në përpjekje për të shkaktuar dëm të rëndë dhe viktima masive” gjatë pandemisë koronavirus.

“Wilson konsideroi caqe të ndryshme dhe përfundimisht u vendos në një spital të zonës në një përpjekje për të dëmtuar shumë njerëz, duke synuar një strukturë që po ofron kujdes mjekësor kritik në mjedisin e sotëm”, ​​sipas një deklarate nga Zyra e FBI-së në Kansas City.

Wilson kishte marrë hapat e nevojshëm për të marrë materiale të nevojshme për ndërtimin e një pajisje eksplozive. Në çdo kohë gjatë hetimit, Task Forca e Përbashkët e Terrorizmit e FBI mbante gjurmimin e ngushtë të Ëilson në mënyrë që të mbronte sigurinë publike “.

Një nga synimet e hershme të të dyshuarit ishte një shkollë me të rinj afrikano-amerikanë, sipas burimeve.

Wilson ishte nën hetim nga FBI për gati 18 muaj.