E veja e Eskobar publikon një libër që zbulon sekretet e errëta të “Zotit të drogës”

Jeta e Pablo Escobar është përshkruar përmes një serie televizive dhe librave gjatë viteve, të cilat ofrojnë disa mënyra të ndryshme në jetën e tregtarit më të pamëshirshëm të drogës në botë.

Një person që mban më së shumti sekretet është e veja e tij që u martua me Escobar kur ishte 15 vjeç, por gjithmonë e ka mbajtur heshtjen e saj. Deri tani.

Victoria Eugenia Henao më në fund ka vendosur të fasë, 25 vjet pas vdekjes së burrit të saj famëkeq ajo ka nxjerrë në shitje librin me titull “Mi Vida y Mi Carcel me Pablo Escobar”.

Në atë që do të vijë si një zbulesë bombë, Victoria Eugenia Henao pretendon se një grup vigjilent i njohur si Los Pepes [Los Perseguidos por Pablo Escobar ose ‘Njerëz të persekutuar nga Pablo Escobar’], pagoi $ 220 milion për kokën e Escobarit.

Grupi përbëhej nga rivali Cali Cartel dhe kartela Norte del Valle [North Valley Cartel] si dhe paraushtarakët e krahut të djathtë të udhëhequr nga Carlos Castano.

Henao shkon në thellësi për të shpjeguar saktësisht sa thellë ishte përfshirë Escobar me këto grupe paramilitare dhe se si ata u munduan të ndalonin shpërndarjen e tij të drogës në Shtetet e Bashkuara dhe më gjerë.

Gruaja e zotit të drogës zbulon se si Escobar shkoi në këmbë me Cali Cartel dhe qeverinë kolumbiane.

‘Mi Vida y Mi Carcel Con Pablo Escobar’ gjithashtu ofron një vështrim në disa momente dramatike familjare, si për shembull se si Henao dhe dy fëmijët e saj iu mohua hyrja në Gjermani dhe u detyruan të fluturonin përsëri në Kolumbi.

Ajo gjithashtu ofron një shpjegim të hollësishëm se si tregtari famëkeq i drogës ka jetuar një jetë luksoze brenda burgut të tij, La Catedral [Katedralja], nga ku vazhdoi të udhëhiqte marrëdhëniet e përditshme të organizatës së tij kriminale dhe se si familja duhej të t’i jepte në dorë kërkesave të vendosura nga armiqtë e Escobar pas vrasjes së tij më 2 dhjetor 1993, pasi u përpoq të arratisej nëpër çatinë e shtëpisë së tij të strehimit në Medellin para se Policia Kombëtare Kolumbiane ta zinte poshtë, përcjell lajmi.net.

Victoria Eugenia Henao ishte vetëm një vajzë e ndrojtur 13 vjeçe, kur ajo u takua me Escobar, por shpejt u bë dashuri e madhe dhe u martua me 26-vjeçarin në vitin 1976 në moshën 15 vjeçare.

Familja e saj në fillim nuk e miratoi marrëdhënien e saj me Escobar, i cili po i priste dhëmbët duke punuar për një ushtri të kontrabandistëve përparaa se të kuptonte se bota e drogës i ofroi atij një rrugë më të shpejtë për pasurinë që dëshironte aq shumë.

Henao nuk kishte asnjë ide se çfarë të ardhme kishte me Escobarin.

E veja 57-vjeçare kaloi dy vjet duke shkruar librin prej 500 faqesh për udhëheqësin e kartelit të drogës i cili, në vdekje, ka marrë një farë pasimi të një ati.

Kush ishte Pablo Escobar, kreu i Kartelit Medellin?

Pablo Emilio Escobar Gaviria ishte një trafikant kolumbian i drogës.

Gjatë kohës së tij në krye të kartelit Medellin ai kontrollonte mbi 80 për qind të kokainës së dërguar në SHBA.

Kjo e bëri atë njërin prej dhjetë njerëzve më të pasur të revistës Forbes në botë.

Escobar hyri në tregtinë e kokainës në fillim të viteve 1970, duke bashkëpunuar me kriminelë të tjerë për të formuar Cartel Medellin.

Përkundër rolit të tij si një zot i drogës, Escobar fitoi popullaritet duke sponsorizuar projektet e bamirësisë dhe klubet e futbollit.

Megjithatë, fushatat terroriste të drejtuara nga Escobar rezultuan në vrasjen e mijëra njerëzve që e kthyen publikun kundër tij.

Nga mesi i viteve 1980, Pablo Escobar kishte një vlerë neto prej 30 miliardë dollarësh dhe paratë ishin aq të përhapura saqë Escobar bleu një Learjet për qëllimin e vetëm të fluturimit të parave të tij.

Më shumë se 15 tonë kokainë thuhet se u kontrabanduan çdo ditë, duke i bashkuar Kartelin sa më shumë se 420 milionë dollarë në javë.

Zbatimi i ligjit kolumbian më në fund arriti deri te Pablo Escobar, më 2 dhjetor 1993 në një lagje të klasës së mesme në Medellin.

Një zjarrfikës u pasua dhe, ndërsa Escobar u përpoq të arratisej nëpër një seri kulmesh, ai dhe truproja e tij u qëlluan dhe u vranë.