Dy ish- deputetët njihen me masën e sigurisë, blindohet gjykata

Mëngjesin e sotëm gjykata e Krimeve të Rënda në Tiranë është vënë nën masa të forta sigurie, pasi pritet të jepet masa e sigurisë për grupin e trafikantëve të drogës, të arrestuar në operacionin “Vol-Vo 4”.

Pjesë e këtyre arrestimeve janë edhe dy ish-deputetët socialistë, Arben Ndoka dhe Arben Çuko.

Përgjimet tradhtuan trafikantët, zbulohet dosja se si u implikuan edhe dy ish-deputetë.

Në të njëjtën dosje janë edhe ish-policë, që njoftonin kriminelët dhe favorizonin personat e inkriminuar për të dalë jashtë vendit, si dhe grupin “Avdylaj”.

Të akuzuarit nga prokuroria

TRAFIK DROGE

1.Hajri Seferi, Shijak

2.Jasin Kala (alias Jasin Avdyli), Shijak

3.Shkëlqim Avdyli, Shijak

4.Astrit Avdyli (alias Sulejmani), Shijak

5.Saimir Gjepali Shijak, Shijak

6.Marjo Zeqiri (alias Edinjo), Sukth

7.Altin Avdyli, Shijak

8.Jasin Abdul, Konispol

9.Fatos Llaftiu, Shijak

10.Denis Llaftiu, Shijak,

11.Esat Mehmeti, Fier

12.Petrit Sulejmani, Patos

13.Saimir Sulejmani, Patos

14.Elis Guri, Shkodër

15.Ilirjan Prifti, Fier

16.Petro Kuçi (alias Abedin Kuçi), Delvinë

17.Bledar Koçi, Lushnje

18.Ardit Gjyriqi, Tropojë-Tiranë

19.Elton Shehaj, Tiranë

20.Armand Spiro, Tiranë

KORRUPSION I ZYRTAREVE

21.Arben Çuko, Lushnje-Tiranë

22.Artur Balla, Elbasan

23.Qerim Musha, Tiranë

ABUZIME ME PRONAT

24.Arben Ndoka, Lezhë

25.Gjevi Ndoka (alias Xhevahir), Lezhë

26.Eraldo Smaçi, Lezhë

27.Bldera Cara, Lezhë

28.Bledi Ndokaj, Lezhë

29.Lule Zeneli, Lezhë

30.Luigj Paloka, Lezhë

31.Kolë LLeshi, Lezhë

32.Vlash Gazulli, Lezhë

33.Zef Ndoka, Lezhë

34.Mimoza Ndoka, Lezhë

35.Paulin Simoni, Lezhë

36.Vasil Nika, Lezhë

37.Genc Zeneli, Lezhë

38.Marjeta Perskura, Shkodër

39.Emanuel Gjura, Lezhë

40.Zef Lazri, Lezhë

LABORATORI I DROGES HAS

41.Admir Hoxha, Krujë- Në kërkim

42.I.S. (shtetas turk) – Në kërkim

43.N.C. (shtetas turk) – Në kërkim

44.Xhemal Shala (shtetas Kosovar) – Në kërkim