Drake

Drake thyen rekordin e Beatles në Billboard Hot 100

Drake ka thyer zyrtarisht rekordin e The Beatles Billboard Hot 100, të cilin ata e mbajtën për 55 vjet.

Reperi kanadez tani ka më shumë këngë në pesë hitet më të mira në historinë e Hot 100 se çdo artist tjetër falë bashkëpunimit të tij të fundit me DJ Khaled dhe Lil Baby në hitin “Staying Alive”. Kënga debutoi në numrin 5 në tabelën më të fundit, të datës 20 gusht, për Billboard.

Sipas Billboard të hënën, grupi britanik rock u rendit për herë të fundit me hitin e tyre të vitit 1970 “The Long and Winding Road/For You Blue”.

“Ok, unë theva rekordet e mia për muajin,” shkroi Drake në Instagram të hënën duke pranuar arritjen.

Kjo nuk është hera e parë që ai ka tejkaluar një rekord të Beatles. Në 2018, muzikanti gjithashtu i mposhti ata për shumicën e hiteve në Top 10 në një vit të vetëm dhe për shumicën e 10 hiteve më të mira në Billboard Hot 100 në 2019.

Në atë kohë, ai festoi momentin historik duke bërë një tatuazh të vetes bashkë me grupin në The Beatles në Abbey Road.