zgjedhjet në Itali

Çfarë mund të nënkuptojnë zgjedhjet e sotme në Itali për luftën në Ukrainë

Partia e ekstremit të djathtë Vëllezërit e Italisë – e udhëhequr nga Giorgia Meloni –duket se do të arrijë një fitore të madhe në zgjedhjet e sotme kombëtare.

Gara është mbizotëruar nga çështje të nxehta, duke përfshirë krizën e kostos së jetesës së Italisë dhe rimëkëmbjen nga Covid-19 – por gjithashtu, në mënyrë kritike, mbështetjen e vendit për Ukrainën.

Italia udhëheqëse do të kërkonte një aleancë qeverisëse për Melonin, duke përfshirë partinë e Legës së ish-Zëvendëskryeministrit Matteo Salvini dhe partinë Forza Italia të ish-kryeministrit Silvio Berlusconi, shkruan CNN.

Pse ka rëndësi kjo? Epo, ndërsa Meloni ka mbështetur me vendosmëri mbrojtjen e Ukrainës në deklaratat publike, Salvini dhe Berlusconi kanë thënë se do të dëshironin të rishikonin sanksionet kundër Rusisë për shkak të ndikimit të tyre në ekonominë italiane.

Si Salvini ashtu edhe Berluskoni kanë qenë historikisht miqësorë me presidentin rus Vladimir Putin. Salvini dikur kishte veshur një këmishë me fytyrën e Putinit të stampuar mbi të dhe, në vitin 2014, CNN raportoi për “bromancën” e Berlusconit me liderin autoritar.

Shumë nga liderët populistë të Evropës kanë lëvizur për t’u distancuar nga Putini që nga pushtimi i tij në Ukrainë. Por mbetet për t’u parë se çfarë do të thoshte një koalicion qeverisës më skeptik për mbështetjen e hekurt të mëparshme të Italisë për kombin që po sulmohet. /abcnews.al