Ermal Sadiku

‘Çdo ditë, në çdo kafene në Prishtinë shoh telefona që kushtojnë 1000 euro…’

Nga Ermal Sadiku

Çdo dite, ne cdo tavoline te kafeneve te Prishtines shof iPhona te shtrejt para secilit. Nje telefon i tille, kushton perafersisht 1000 euro. Pa marre parasysh se si eshte ble ky telefon, po du me i nda disa ide se cfare mund te besh sot me 1000 euro, ne vend se ti investosh ne telefon. Ku mund ti investosh ato para shume me mire.

– Regjistro nje kurs te gjuhesh Gjermane. Nje kurs intensiv me vlere prej 1000 euro, te mundeson direkt nje vend pune ne kompanite si KiKxxl & evroTarget L.L.C  Webhelp Kosovo Teleperformance Group  etj

– Krijo nje website personal me 500 euro. Paraqit aty projektet, ku ke punuar, cka ke punuar dhe cka mund te punosh. 500 euro te tjera ne SEO

– Bleje nje sistem per video inqizim dhe fillo nje podcast online. Te gjitha paisjet per fillestar nuk kalojne 1000 euro. Pocastin mundesh me materializu.

– Bleje kurset ne Masterclass ne dicka qe te pelqen ta mesosh, perfeksionosh dhe punosh. 15 euro ne muaj eshte investimi me i mire ne jete. Ndoshta edhe Lynda / Pluralsight etj

– Regjistrohu ne MOOC. Miliona kurse papagese. Paret shpenozoj ne pica qe me qene i lumtur.

– Paguje Linkedin Premium ose Sales Navigator edhe fillo me “marketu” veten per te gjet pune / klienta.

– Vizito nje qytet qe ske qene kurr. P.sh Parisin. Ia vlen me shume se 5 iPhona.

– Paguaje nje kompani qe te pelqen per te ta mundu me kry nje intership aty.