moti i ftohtë

Bie borë afër Mekës, habiten arabët

Ndryshe nga vendi ynë ku po mban mot pranveror, në Arabi Saudite ka rënë borë.
Krahina e Maysan afër Mekës në Arabinë Saudite, u shndërrua në një skenë piktoreske pasi bora ra në tokat e saj pas një vale shiu, duke nxitur disa përdorues të mediave sociale që ta quanin “nusja e veshur me fustanin e saj të bardhë”.

Shumë fotografë dokumentuan pamjen, pasi borës që mbulonin pemët, luginat dhe malet nga shkrirja.

tohtë ndihmoi të mbante flokët e

Maysan karakterizohet nga male të famshme dhe dhjetëra fshatra. Dihet gjithashtu se ka ferma frutash e perimesh, duke përfshirë rrush, kastravecë, shegë dhe domate.