Baku

Azerbajxhani tregon forcën, paradë ushtarake për të festuar fitoren në Karabak

Azerbajxhani shënoi fitoren në Nagorno-Karabakh me një paradë ushtarake. Madje shfaqi automjete të shkatërruara të ushtrisë armene të sekuestruara gjatë luftimeve.

Presidenti azer, Ilham Aliyev dhe homologu i tij turk, Rexhep Tajip Erdogan, ndoqën së bashku paradën e fitores në luftën kundër forcave të Armenisë.

“Ushtria e Armenisë nuk do ta pranojë që është e shkatërruar. Nëse fashizmi armen shfaqet sërish, rezultati do të jetë i njëjtë. Azerbajxhani edhe njëherë do t’u thyejë shpinën me grushtin e tij të hekurt”, tha presidenti i Azerbajxhanit, Ilham Aliyev.

“Duhet parë që nuk mund të shkohet gjëkundi me imperialistët perëndimor që ju japin besim. Marrëdhëniet duhet të rivlerësohen në bazë të fqinjësisë dhe jo të armiqësisë. Nëse populli armen e ka marrë mësimin e duhur nga ajo çfarë ndodhi në Karabak, ky do të jetë fillimi i një epoke të re në rajon”, shtoi Erdogan.

Shteti azer falënderoi presidentin Erdogan për mbështetjen në konflikt duke dekoruar helikopterët me flamuj të Turqisë. Madje, në sheshin kryesor të kryeqytetit Baku, marshuan dhe 3 mijë ushtarë turq.

Shpërndaje

Baku

Azerbajxhani tregon forcën, paradë ushtarake për të festuar fitoren në Karabak

Volkswagen Golf

Golf 3 e nxjerr një autobus të mbetur në borë

Firehawks

Video e rrallë e aksionit të helikopterit të ‘operacioneve speciale’ të marinës së SHBA

Bahamas

Pamje që shihen një herë në jetë/ Peshkaqeni sulmon breshkën, peshkatarët…

Bursa

Ja si grabitet filiali i postës në Turqi

MadMan’s Choice

Grupi muzikor suedez sjellin versionin rock të këngës “Xhamadani vija-vija”

Ellie

“Mogli” i filmave në jetën reale, fëmija jeton me kafshët e egra, s’mund të flasë e ha bar

Gage Gillean

Ylli i rrjeteve sociale shkatërron makinën 3.4 milionë dollarë

Australi

Pamjet mahnitëse kur gorilla miqësore e kopshtit zoologjik, ndihmon zogun e plagosur të fluturojë

Gjermani

Gjermanët s’e durojnë izolimin – Situatë “kaotike” në Frankfurt

Houston

“I grahi më mirë kur pij”, fjalët e fundit të shoferit para aksidentit fatal, shihni videon dramatike

“Dreqi e marrtë”

Sinan Vllasaliu publikon këngën e re, dedikim për Ushtrinë e Kosovës

BMW

Kompania prezanton kostumin turbo-elektrik me krahë që fluturon me 300 km/orë

Jerevan

Protestuesit sulmojnë qeverinë dhe Kuvendin armen pas marrëveshjes së paqes me Azerbajxhanin

Nick Carter

​Lufta e re botërore për shkak të COVID, kreu i forcave britanike thotë se rreziqet janë reale

UltraOne

Maska më e sigurt kundër COVID-19, filtron deri në 99.97 për qind të ajrit që thithni