Nick Carter

Artisti i famshëm akuzohet për përdhunimin e një të miture

Nick Carter akuzohet për përdhunimin e një vajze të mitur në vitin 2001, sipas një padie të re dhe një konference për shtyp të mbajtur nga viktima e supozuar dhe avokatët e saj të enjten.

Shannon “Shay” Ruth pretendoi në transmetimin e drejtpërdrejtë të Facebook mes lotësh se kur ishte vetëm 17 vjeç, anëtari i Backstreet Boys e kishte sulmuar seksualisht.

“21 vitet e fundit kanë qenë të mbushura me dhimbje, konfuzion, zhgënjim, turp dhe dëmtim të vetvetes që janë rezultat i drejtpërdrejtë i përdhunimit të Nick Carter”, tha 39-vjeçarja.

“Edhe pse jam autike dhe jetoj me paralizë cerebrale, besoj se asgjë nuk më ka ndikuar më shumë apo ka pasur një ndikim më të qëndrueshëm në jetën time sesa ajo që bëri dhe më tha Nick Carter”.

Ruth më pas tha: “Pasi ai më përdhunoi, mbaj mend që ai më quajti ‘bushtër’ dhe më kapi dhe më la mavijosje në krahun tim.

Ajo shtoi, “Carter u përpoq të më trembte në heshtje … ai ishte i keq dhe kërcënues”.

Ruth vuri në dukje në konferencën për shtyp se ajo hezitonte të fliste, sepse besonte se mund të “shkonte në burg” nëse i tregonte dikujt atë që supozohej se kishte ndodhur.

Megjithatë, ajo pretendoi se motivimi i saj tani ishte të “ndalonte” Carterin “të sulmonte më shumë adoleshente dhe gra” dhe “të mbante përgjegjës Nick Carter”.

“Vetëm sepse Nick Carter është një personazh i famshëm nuk do të thotë se ai është i shfajësuar nga krimet e tij”, përfundoi gruaja. “Unë jam një e mbijetuar dhe do të jem gjithmonë”.

Avokati i Ruth-it, Mark J. Boskovich, doli gjithashtu në podium për të mbështetur klientin e tij dhe tha se janë tre gra të tjera – të identifikuara vetëm si Jane Doe – të cilat janë përmendur në një padi të përbashkët të ngritur së bashku me Ruth.

“Nick Carter ka një histori të gjatë të abuzimit me gratë,” pohoi avokati, duke shtuar se industria e muzikës supozohet se ka një histori të “shikimit larg”.

“Shay është i vendosur të sjellë Carterin para drejtësisë,” tha Boskovich. “Ajo beson se ia vlen të mbrosh gratë e tjera”.

Në padinë e paraqitur të enjten dhe të siguruar nga Page Six, viktima e supozuar detajoi se ajo ishte e ftuar në autobusin e turneut të këngëtarit “I Want It That Way” pas një koncerti që ajo mori pjesë në Tacoma, Wash., pasi qëndroi në një linjë autografesh.

Ruth më pas pretendoi se Carter i ofroi asaj një “pije me ngjyrë të kuqe” që ai e quajti “lëng VIP” – edhe pse ajo ishte e mitur – dhe pretendoi se tani mendon se ishte një përzierje e alkoolit dhe lëngut të boronicës.

Këngëtari, dyshohet se e urdhëroi adoleshenten e atëhershëm të kryente seks oral me të, ndërsa ajo shpërtheu në lot, sipas padisë.

Ruth gjithashtu pohoi se Carter e çoi atë në një shtrat në autobusin turistik, ku ai dyshohet se vazhdoi ta sulmonte seksualisht – edhe pse ajo ishte e virgjër në atë kohë.

Viktima e supozuar tha në bazë të padisë se ajo mori HPV, një infeksion seksualisht i transmetueshëm, pas incidentit. Ajo kërkon dëmshpërblim në të holla për krimin e dyshuar.

Pas pretendimeve të Ruth-it, avokati i Carter-it i tha Page Six në një deklaratë se pretendimet e saj janë “krejtësisht të pavërteta”.

Ai shtoi, “Fatkeqësisht, për disa vite tani, zonja Ruth është manipuluar për të bërë pretendime të rreme për Nick-in – dhe ato pretendime kanë ndryshuar në mënyrë të përsëritur dhe materialisht me kalimin e kohës. Askush nuk duhet të mashtrohet nga një marifet shtypi i orkestruar nga një avokat oportunist – nuk ka asgjë në këtë pretendim, për të cilin nuk kemi dyshim që gjykatat do ta kuptojnë shpejt”.

Kjo nuk është hera e parë që anëtari i grupit të djemve akuzohet për sjellje të pahijshme seksuale.

Në vitin 2017, ish-anëtarja e Dream Melissa Schuman pretendoi se Carter e kishte sulmuar seksualisht kur ajo ishte 18 vjeç dhe ai ishte 22.

Pretendimet e fundit për sulm të bëra kundër Carter vijnë vetëm disa javë pas humbjes tragjike të vëllait të tij më të vogël Aaron Carter, i cili vdiq më 5 nëntor./prive.al/