Angelina Jolie

Angelina Jolie akuza të forta ndaj Brad Pittit: Na abuzoi fizikisht në avion

Angelina Jolie paraqiti akuza të reja në gjykatë të martën (4 tetor) si pjesë e betejës së saj të gjatë të ndarjes me aktorin Brad Pitt, duke akuzuar ish-bashkëshortin e saj se kishte kapur për fyti një nga gjashtë fëmijët e tyre gjatë një mosmarrëveshjeje të dhunshme në një avion privat, duke goditur një tjetër në fytyrën, dhe duke i kapur flokët aktores dhe përplasur pas një muri.

Jolie tha se sjellja e Pitt në fluturimin e shtatorit 2016 nga Franca në Kaliforni i la fëmijët duke qarë dhe të traumatizuar dhe ajo mbeti me lëndime në shpinë dhe bërryl, shkruan DailyMail.

Pesë ditë pas fluturimit ajo paraqiti kërkesën për divorc dhe në shtator 2021 ajo shiti aksionet e saj në kantinë franceze që zotëronte bashkë me Pitt.

Ai e paditi atë për shitjen dhe të martën ajo u kundërpërgjigj, duke e fajësuar atë për dëmtim të imazhit publikisht.

“Ajo ka bërë përpjekje të mëdha për të mbrojtur fëmijët e tyre nga ri-jetimi i dhimbjes që Pitt i shkaktoi familjes atë ditë”, shkruajnë avokatët e Jolie.

Por kur Pitt ngriti këtë padi duke kërkuar të rivendoste kontrollin mbi jetën financiare të Jolie dhe ta detyronte atë të ribashkohej me ish-bashkëshortin e saj si një partner biznesi, Pitt e detyroi Jolie të mbrohej publikisht për këto çështje për herë të parë.

Jolie shpjegoi në detaje grindjen e dhunshme në shtator 2016, për të cilën ajo tha se çoi në divorcin e tyre dhe mosmarrëveshjen aktuale mbi kantinë.

Çifti, i lidhur për herë të parë në vitin 2005, bleu kantinë e verës, Chateau Miraval, në vitin 2008.Reklama

Jolie tha se, kur ata blenë pronën, përfaqësuesit e tyre përkatës diskutuan nënshkrimin e një marrëveshjeje, duke përcaktuar kushtet se si do të ndahej prona nëse çifti ndahej.

Por ajo tha se Pitt nuk donte një marrëveshje të tillë. Ideja u hodh poshtë dhe dyshja u martuan në vilë në gusht 2014.

Në dokumentet e gjykatës, ajo tha se e konsideronte një investim për familjen e tyre, plus një shtëpi.

Jolie akuzoi Pitt për dështimin e konsultimit me të për zhvillimin e pasurisë dhe instalimin e një pishine të pestë me një kosto prej një milion eurosh.

Jolie tha se martesës ‘i erdhi fundi’ në fluturimin e 14 shtatorit 2016.

“Gjatë gjithë fluturimit gjatë natës, Pitt ishte fizikisht dhe emocionalisht abuzues ndaj Jolie dhe fëmijëve të tyre, të cilët atëherë ishin midis moshës 8 dhe 15 vjeç. Pas atij fluturimi, për mirëqenien e familjes së saj, Jolie vendosi të bëjë kërkesë për divorc”, thuhet në dokumentet e gjykatës.

Ajo tha se Pitt ‘pati një konfrontim’ me një nga fëmijët para se të mbërrinte në aeroport dhe kur Jolie e pyeti atë në aeroplan se çfarë nuk shkonte, ai ‘e akuzoi atë se ishte shumë e respektuar me fëmijët dhe e sulmoi verbalisht’.

Jolie pretendon se Pitt, 90 minuta më vonë, e kërkoi aktoren dhe e qortoi për veprimet e saj.

“Ai e tërhoqi atë në banjë dhe filloi të bërtiste ndaj saj. Pitt e kapi Jolie nga koka dhe e tundi, dhe më pas i kapi shpatullat dhe e tundi sërish përpara se ta shtynte në murin e banjës. Më pas Pitt goditi disa herë tavanin e avionit, duke e shtyrë Jolie të largohej nga banja. Ndërsa ajo doli, një nga fëmijët e tyre pyeti: “A je mirë, mami?. Pitt bërtiti, “Jo, mami nuk është mirë” dhe filloi të tallte Jolie me ofendime”, thuhet tutje në akuzë.Reklama

Jolie pohon se kur njëri nga fëmijët foli në mbrojtje të saj, Pitt ‘u hodh’ mbi fëmijën dhe aktorja e kapi atë për ta ndaluar.

“Për ta larguar Jolie nga shpina, Pitt u hodh mbrapsht në sediljet e aeroplanit duke plagosur shpinën dhe bërrylin e Jolie. Fëmijët nxituan dhe të gjithë me guxim u përpoqën të mbronin njëri-tjetrin. Para se të mbaronte, Pitt e kapi për fyti njërin nga fëmijët dhe e goditi një tjetër në fytyrë. Disa nga fëmijët iu lutën Pitt të ndalonte. Ata ishin të gjithë të frikësuar dhe po qanin”, pretendohet në akuzë.

Për pjesën tjetër të fluturimit, ‘për të shmangur zemërimin e Pitt’, Jolie dhe fëmijët ‘ulën të qetë dhe të heshtur nën batanije’.

“Askush nuk guxoi të shkonte në tualet. Pitt dilte periodikisht nga pjesa e pasme e avionit për të bërtitur dhe sharë ndaj tyre. Në një moment, ai derdhi birrë mbi Jolie, një herë tjetër, ai derdhi birrë dhe verë të kuqe mbi fëmijët”, thuhet në akuzë.

“Pas shumë orësh të tensionuara, Pitt më në fund ra në gjumë. Në ulje, Jolie e zgjoi atë dhe i tha se ajo dhe fëmijët do të shkonin në një hotel në vend të shtëpisë së tyre.  Ai bërtiti se askush nuk po zbriste nga avioni dhe e pengoi familjen të zbriste për rreth 20 minuta”, thuhet në dokumentet e gjykatës.

“Pasi një fëmijë ndërhyri dhe kërkoi të largohej, Pitt më në fund u tërhoq. Por jashtë derës së avionit, Pitt përsëri abuzoi fizikisht një nga fëmijët e tyre”, pretendohet në akuzën e Jolie.

Për gjithë këtë u nis një hetim, por nuk u ngrit asnjë akuzë.

Shtatë muaj më vonë, në prill të vitit 2022, Jolie me pseudonimin “Jane Doe” paditi FBI-në, duke kërkuar të dinte pse u hodh poshtë hetimi.Reklama

Veprimet e saj u zbuluan vetëm në gusht të këtij viti kur revista “Rolling Stone” mori një kopje të raportit të FBI-së.

Padia anonime e Jolie pretendonte se ajo kishte paraqitur kërkesa të panumërta për një kopje të dosjes hetimore të departamentit për të fituar një ‘kuptim më të mirë të hetimit të FBI-së dhe marrjen e informacionit të nevojshëm që fëmijët e saj të marrin kujdes mjekësor dhe këshillim për traumën’.

Jolie, në dokumentet e saj gjyqësore, thekson se pronësia e tyre e përbashkët e verës u bë gjithnjë e më e diskutueshme.

Ajo akuzon Pitt se po përpiqej ta ngrinte atë nga biznesi dhe duke përdorur të ardhurat nga biznesi për të financuar projektet e tij.

“Refuzimi i Pitt për të shpërndarë vetëm fitimet i dha atij një levë dhe kontroll të konsiderueshëm mbi Jolie në mosmarrëveshjet e tyre të vazhdueshme”, tha ajo.

Deri në vitin 2019, Jolie po bëhej gjithnjë e më e pakëndshme me vazhdimin e pjesëmarrjes në një biznes të lidhur me alkoolin, duke pasur parasysh ndikimin e problemit të pranuar të Pitt të abuzimit me alkoolin në familjen e tyre.

Pitt ka argumentuar se Jolie i ka shitur në mënyrë të njëanshme aksionet e saj gjigantit shumëkombësh të pijeve Stoli, por Jolie të martën argumentoi se i ofroi Pitt mundësinë për ta blerë atë.

Ajo tha se ishte arritur një marrëveshje prej 54.5 milionë dollarësh për t’i shitur pjesën e saj Pittit, por ai u tërhoq kur ajo paraqiti akuza për dhunë.