Ali Ahmeti

Ali Ahmeti takohet me Kurtin: Përkrahim Kosovën në drejtim të zgjidhjes me Serbinë përmes njohjes së ndërsjellë

Lideri i BDI-së, Ali Ahmeti ka zhillvuar sot një takim me kryeministrin e vendit Albin Kurti.

Ahmeti ka bërë të ditur se është jetike për Kosovën dhe Maqedoninë e Veriut të vazhdojnë rrugën e integrimit në Bashkimin Evropian.

“Është jetike për Kosovën dhe Maqedoninë e Veriut të vazhdojnë rrugën e zhvillimit dhe integrimit në Bashkimin Europian duke përkrahur njëra tjetrën, prandaj sot në Prishtinë u ulëm në tavolinën e përbashkët të punës me kryeministrin Albin Kurti dhe anëtarët e kabinetit të tij qeveritar. Me veprim institucionalisht të koordinuar do të arrijmë që për kohë të shpejtë të realizojmë projektet madhore të ndërlidhjes më efikase kombëtare mes nesh, si rrugën Tetovë – Prizren, autostradën Prishtinë – Bllacë – Shkup, kalimin e përbashkët kufitar, si dhe të intensifikojmë bashkëpunimin ekonomik dhe atë turistik mes Kodrës së Diellit dhe Brezovicës”, ka shkruar Ahmeti.

Ai po ashtu ka shtuar se vazhdojnë të qëndrojnë në përkrahje të Kosovës në drejtim të gjetjes së zgjidhjes me Serbinë përmes njohjes së ndërsjellë.

“Vazhdojmë të qëndrojmë në përkrahje të Kosovës në drejtim të gjetjes së zgjidhjes me Serbinë përmes njohjes së ndërsjelltë si proces i rëndësishëm për stabilitetin dhe perspektivën e zhvillimit të mbarë rajonit”, ka shkruar ai në Facebook.