Iran

Alarmet e ngritura për cilësinë e dobët të avionëve iranianë: Aksidentet dhe komplotet në historinë e regjimit

Intrigat, vrasjet, sulmet, episodet misterioze, teoritë e konspiracionit: Historia e Iranit është e shënuar nga episode traumatike.

Shumë të rrethuara nga një mjegull e dendur si ajo ku po fluturonte helikopteri i Ebrahim Raisit (vdekja e të cilit u njoftua nga TV shtetëror iranian këtë mëngjes).

Zjarri

Jemi në verën e vitit 1978, vendi është në revoltë kundër Shahut.

Një zjarr shkatërron kinemanë Rex në Abadan, pothuajse 400 njerëz humbasin jetën.

Ndjekësit e Imam Khomeinit, atëherë ende në mërgim në Francë, fajësuan shërbimet sekrete, por më vonë akuzat u zhvendosën te ekstremistët islamikë.

Masakra ka një ndikim shumë të fortë, është një nga ndezjet e para të një krize shumë të gjatë me pasoja të pafundme.

Prerja e kokës

Qershor ’81, një bombë e vendosur nga kundërshtarët zhduk dhjetëra figura përfaqësuese të Republikës Islamike, duke përfshirë Ayatollah Mohammed Behesti.

Në fund të gushtit një tjetër goditje: këtë herë presidenti Mohammed Rajai u vra.

Për autoritetet është terrorizëm i brendshëm, megjithatë nuk mungojnë mundësitë e grindjeve.

Jemi në fakt në një epokë të trazuar, me konflikte politike, me prova fuqie (si p.sh. rrëzimi i presidentit Bani Sadr), manovra të nëndheshme, lojëra aleancash.

Vendi është gjithashtu nën sulm, pasi duhet të mbrojë kufijtë e tij nga ofensiva ushtarake e Irakut të mbështetur nga Perëndimi.

Do të ketë lista të ndalimit, eliminim masiv të disidentëve, por edhe spastrim të mëpasshëm të disa figurave kyçe, duke përfshirë zëdhënësin parisian të Khomeinit, Sadegh Ghotbzadeh: pushkatuar pasi pranoi “tradhtinë”.

Sabotimet

Duke filluar nga gjysma e parë e viteve 2000, ajatollahët u angazhuan në një duel me izraelitët dhe amerikanët.

Kundërshtarët e jashtëm kryejnë sabotim për të penguar programet bërthamore dhe raketore, shkencëtarë të shumtë vendosen në pritë dhe, në nëntor 2020, kemi vdekjen e babait të projektit atomik, Mohsen Fakrizadeh.

Një operacion i sofistikuar, ndoshta i kryer me përdorimin e një mitralozi “të drejtuar” nga distanca.

Mossad, CIA dhe disa njësi të inteligjencës evropiane përdorën njerëz të rekrutuar brenda vendit dhe arrijnë të infektojnë centrifugat me një virus kibernetik.

Ata përdorin dronë, pajisje të fshehura në mobilje, teknologji false, guerilje që u përkasin fraksioneve armiqësore ndaj Teheranit.

Klima është e tillë që çdo aksident – ka shumë – në fabrika dhe vende pothuajse automatikisht të bën të mendosh për një ngjarje keqdashëse.

Qiejt e rrezikshëm

Qielli mund të jetë i rrezikshëm, veçanërisht në kohë tensionesh të mëdha.

Më 3 korrik 1988, një anije amerikane rrëzoi aksidentalisht një Airbus iranian mbi Gjirin Persik: 290 viktima.

Janar 2020, këtë herë janë iranianët ata që bëjnë gabimin: shkatërrojnë një avion ukrainas me 176 persona në bord dhe, në fillim, përpiqen të “mbulojnë” gjithçka.

Ishin ditë sfiduese.

Më pas një dron amerikan vrau në Bagdad gjeneralin Qasem Soleimani, komandantin e Divizionit Qods (aparati special) dhe fener i milicive shiite në Lindjen e Mesme.

Siguria

Nën një embargo për një jetë të tërë, sektori aeronautik i është dashur të huazojë për të marrë pjesë këmbimi.

Komponentë që nuk janë gjithmonë perfekt dhe prodhim vetanak.

Parametra që janë më pak se ideale për sigurinë e avionëve, me shumë ekspertë që paralajmërojnë për cilësinë e “flotës”.

Për këtë kemi dy precedentë që përfshijnë dy liderë: në vitin 1980 Banisadr i mbijetoi rrëzimit të helikopterit në një rajon kufitar, një epilog i ngjashëm me atë që pati si protagonist Mahmoud Ahmadinejad, atëherë kreu i shtetit, i detyruar të zbarkonte në malet e Alborzit.

Le të presim dhe të shohim.

Dyshimet

Për udhëtime zyrtare, VIP-at kanë në dispozicion një “Skuadron” të stacionuar në Mehrabad, pranë kryeqytetit.

Disa mund të pyesin pse u ndërmor një udhëtim kthimi me kushte të tmerrshme moti.

Do të ketë pyetje në lidhje me pilotët dhe mbikëqyrjen rreth avionit gjatë misionit zyrtar.

Fatkeqësitë, megjithatë, mund të ndodhin ende.

Të tjerë akoma mund të aludojnë për një diversant të frymëzuar nga armiku, një “hipokrit”, “një person të korruptuar në tokë”.

Në Lindjen e Mesme është e lehtë të gjesh një “fajtor”.

Le të presim dhe të shohim se çfarë do të dalë nga mjegulla e Varzaghan-it.