Lufta në Ukrainë

Al Jazeera: Detajet që tregojnë se edhe rusët i vuajnë pasojat e luftës

Më 30 dhjetor, një breshëri raketash goditi qytetin rus të Belgorodit pranë kufirit me Ukrainën. “Unë jetoj në qendër të qytetit dhe tri ose katër gjëra ranë jashtë shtëpisë sime. Nuk e di nëse ishte një predhë apo copëza apo çfarë”, tha 21-vjeçarja Yuliya, një gazetare nga Belgorod që kërkoi që Al Jazeera të përdorte vetëm emrin e saj.

“Ndërtesat aty pranë u dëmtuan rëndë. Ndërtesa ime jo, por ishte shumë e frikshme, shumë e zhurmshme. Në atë moment, ju mund të mendoni vetëm: ‘Ky është fundi’”.

Belgorod është bombarduar disa herë që nga fillimi i pushtimit të plotë të Ukrainës nga Rusia në shkurt të vitit 2022, por breshëria e dhjetorit ishte më vdekjeprurësja.

Të paktën 25 civilë, mes tyre pesë fëmijë, u vranë në sulmin për të cilin fajësohen forcat e armatosura të Ukrainës, shkruan Al Jazeera.

Për banorët e qytetit kufitar rus, lufta kishte ardhur në shtëpitë e tyre.

“Atmosfera në qytet u zhvendos në mënyrë dramatike që nga 30 dhjetori, sepse njerëzit në Belgorod më në fund ndien se çfarë është lufta, se është afër dhe se nuk është aq i sigurt në qytet sa dukej”, tha Yuliya. “Jeta ka ndryshuar shumë”.

Ajo tha se fëmijët tani e dinë se si është të jesh i granatuar dhe njohin zhurmën e sirenave të sulmit ajror.

“Tani këshilli nuk diskuton se sa tulipanë të mbjellë për festivalet e verës, por si të lyejë brendësinë e strehimoreve. Unë mendoj se jeta në Belgorod nuk do të jetë kurrë më e njëjta”.

Ekonomia

Në javët pas fillimit të pushtimit më 24 shkurt 2022, fotografia dukej e zymtë për Rusinë pasi rubla shënoi rënie dhe investitorët e huaj u larguan.

Por ekonomia i ka rezistuar sanksioneve.

“Ekonomia ruse kaloi nëpër teste të shumta stresi”, thotë ekonomisti Artem Kochnev.

Megjithatë, Kochnev shtoi se zbatimi gradual i sanksioneve i dha Rusisë kohë për të ripërshtatur eksportet e saj të naftës.

Bashkimi Evropian ndaloi importet e tij nga Rusia, kështu që Rusia iu drejtua Kinës dhe Indisë në vend të kësaj, duke përdorur një “flotë hije” maunesh të regjistruara në kompani në vende të treta si Kameruni.

Rusia kishte gjithashtu rezerva të mëdha parash nga shitjet e saj të naftës, të cilat fillimisht ishin lënë mënjanë për të kompensuar goditjen nga çdo rënie e çmimeve të naftës.

“Tani këto para janë përdorur për një qëllim krejtësisht tjetër – financimin e luftës”, thekson Kochnev.

Ndërkohë markat e mëdha botërore, si McDonalds dhe Starbucks, janë larguar nga Rusia, të detyruara t’i shesin asetet e tyre shumë nën vlerën e tregut blerësve të miratuar nga një komitet qeveritar përpara se të riemërohen.

Për shembull, Starbucks është bërë Stars Coffee ndërsa disa firma janë nacionalizuar efektivisht.

Pozicioni i Putinit

Pavarësisht një rebelimi dramatik nga mercenarët e Wagnerit vitin e kaluar, pozicioni i Putinit duket të jetë i qëndrueshëm, thuhet në shkrimin e Al Jazeera.

Ai pritet të fitojë një mandat të pestë presidencial gjashtëvjeçar në zgjedhjet e ardhshme të marsit.

Duke supozuar se ai do të zgjasë deri në fund të mandatit të tij, ai do të ishte udhëheqësi rus më jetëgjatë që nga carët, duke kaluar edhe Josef Stalinin.

Dy kandidatë që konkurrojnë në një platformë kundër luftës, Yekaterina Duntsova dhe Boris Nadezhdin, u skualifikuan nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, pavarësisht se asnjëri nuk u konsiderua si një pretendent serioz kundër Putinit.

Lufta sigurisht ka lënë një ndikim në shoqëri: Pas një dekade rënie, thuhet se pirja problematike është bërë më e zakonshme, të cilën disa ekspertë të shëndetësisë ia atribuojnë edhe situatës atje. Por në përgjithësi, jeta vazhdon.

Vija e frontit

Në vijën e frontit në Ukrainë, gati 45,000 rusë janë vrarë që nga shkurti i vitit 2022, ka raportuar media e pavarur MediaZona.

Kjo është trefishi i humbjeve të Ushtrisë së Kuqe gjatë pushtimit dhjetëvjeçar të Afganistanit.

“… Mobilizimi i fshehur i Rusisë ka vazhduar”, tha Oleg Ignatov, analist i lartë për Rusinë për grupin ndërkombëtar të krizës.

“Prodhimi ushtarak rus është rritur ndjeshëm, duke përfshirë rivendosjen e prodhimit në fabrikat e vjetra sovjetike”, shtoi Ignatov.

“… Aftësia industriale e Rusisë për të prodhuar armë është shumë e madhe, por jo e mjaftueshme për të krijuar një avantazh vendimtar, kështu që Rusia blen municion nga Koreja e Veriut”.

Shkrimi i Al Jazeera thekson faktin se përveç granatimeve të Belgorodit, ka pasur disa aksione ndërkufitare nga Korpusi Vullnetar Rus, një milici me qytetarë rusë me pikëpamje nacionaliste të ekstremit të djathtë që luftojnë për Ukrainën, duke u përfshirë në përleshje të shkurtra me forcat ruse dhe rojet kufitare përpara se të tërhiqen.

Ndikimi i tyre strategjik në luftë ka qenë i kufizuar, por ka minuar ndjenjën e sigurisë së Rusisë.

Ndërkohë, dronët kanë shënjestruar infrastrukturën e naftës të Rusisë, duke hedhur në erë në mënyrë spektakolare një terminal të eksportit të karburantit pranë Shën Petersburgut në janar.

VIDEO BONUS: Limaj fton të rinjtë mos t’ia kthejnë shpinën atdheut: Kosova sot në anarki, bashkohuni me neve