Cate Blanchett

Aktorja Cate Blanchett shfaqet në Kanë me një fustan të frymëzuar nga flamuri palestinez

Aktorja e mirënjohur e Hollywoodit, Cate Blanchett, ka veshur një fustan që përfshinte ngjyrat e flamurit palestinez, si një shfaqje solidariteti me Gazën, në tapetin e kuq në edicionin e 77-të të Festivalit të Filmit në Kanë.

Aktorja australiane kaloi në tapetin e kuq, me një fustan të përshtatshëm saten Jean-Paul Gaultier, të dizajnuar nga francezo-kolumbiani, Haider Ackerman.

Fustani shfaqte një pjesë të përparme të zezë dhe një të pasme rozë të zbehtë, e cila dukej e bardhë në disa fotografi.

Foto: EPA

Ajo gjithashtu kishte edhe ngjyrë të gjelbër të ndezur, i cili ishte i dukshëm kur Blanchett ngriti fustanin ndërsa pozonte për fotografi në premierën e filmit biografik të Donald Trump, “The Apprentice”.

Heqja në dukje e qëllimshme e Blanchett të veshjes së gjelbër kundër ngjyrës së tapetit të kuq u kuptua nga shumë aktivistë pro-palestinezë në internet si një shfaqje delikate e solidaritetit me Gazën, pasi ngjyrat e veshjes dhe tapetit janë të ngjashme me ato të flamurit kombëtar palestinez.

Foto: Getty Images

Të paktën 35,647 palestinezë – kryesisht gra dhe fëmijë – janë vrarë nga fushata e pamëshirshme ushtarake e Izraelit në enklavë, e cila filloi më 7 tetor.

Mizoritë e Izraelit në territor janë përshkruar si gjenocid dhe krime lufte nga organizatat joqeveritare (OJQ) dhe grupet e të drejtave.

Foto: Getty Images

Të hënën, Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë (ICC) lëshoi ​​një urdhër arresti për kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu dhe ministrin e mbrojtjes Yoav Gallant.

ICC po kërkon gjithashtu arrestimin e tre udhëheqësve të Hamasit, Yahya Sinwar, Mohammed Deif dhe Ismail Haniyeh.