Afganët

Afganët po vijnë në Kosovë, mbërrijnë rreth orës 19:00!

Mbi 100 afganë pritet që pasditen e sotme të arrijnë në Republikën e Kosovës.

Burime të “Indeksonline” bëjnë të ditur se arritja e tyre në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës bëhet rreth orës 19:00.

Uganda to temporarily host 2,000 Afghan refugees

Ndryshe, në rreth 120 afganët dje kanë mbërritur në Shqipëri.

Arritja e tyre në tokën shqiptare është bërë me avion civil nga Tbilisi, derisa për t’i mirëpritur ata në Rinas kanë dalë struktura të ushtrisë dhe ekipe shëndetësore në gatishmëri.

Where do Afghanistan's refugees go?

Një pjesë e afganëve kanë punuar për organizatën ‘Shoqëria e Hapur’, ndërkohë pjesa tjetër janë aktorë, anëtarë të shoqërisë civile bashkë me familjet e tyre.

The U.S. Should Take As Many Afghan Refugees As It Can