6 ide si të hani një mëngjes të shpejtë dhe të shëndetshëm

Zgjimi mund të jetë i vështirë, dhe të bësh mëngjes mund të jetë edhe më i vështirë nëse nuk keni kohë. Dritare.net sjell shtatë ide të thjeshta për mëngjes që zgjasin vetëm disa minuta!

1.Kos me fruta të thata dhe tërshërë

Image result for Muesli with yogurt

Nëse ju pëlqen tërshëra, arrat dhe fruta të thata, kjo është për ju! Përzieni frutat e thata me kosin tuaj të preferuar dhe lëreni ashtu për disa minuta.  Frutat  dhe tërshëra do të zbuten dhe do t’i japin kos tuaj një shije më të mirë.

2.Perime të ngrira

Image result for Frozen veggies

Bëni vetes një nder dhe boshatiseni frigoriferin e supermarketit tuaj. Perimet e ngrira ju kursejnë kohën që duhet për të larë dhe pres, dhe ata shijojnë shumë. Provoni të filloni ditën tuaj në “rrugën e gjelbër” duke shtuar perime të ngrira me vezë të fërguara.

3.Patate të ziera

Image result for Boil potatoes

Zieni  patatet dhe pastaj lini ato në frigorifer brenda natës (ata mund të zgjasin rreth tre deri në katër ditë). Meqenëse patatet janë para-gatuar, nuk do të duhet të përdorni shumë vaj për të skuqur ato dhe mund t’i hani ditën tjetër.

4.Drithëra të nxehta

Image result for Hot cereal

Merrni ujë të valuar dhe shtoni brenda saj çfarëdo që ju pëlqen. Ju mund ta bëni atë të ëmbël me shurup panje dhe fruta, ose provoni ta bëni të kripur me djathë dhe perime.

5.Peshk i konservuar

Image result for Canned fish

Të pasura me omega dhe proteina, duke shtuar peshk në dietën tuaj,  mëngjesi mund të jetë i lehtë dhe i shijshëm .

6.SmoothiesImage result for .Smoothies

Zgjidh fruta dhe perimet tuaja të preferuara dhe përziejeni ato! Është e vështirë të bësh gabime në marrjen e smoothies. Ju gjithashtu mund të përfshini një përbërës shtesë të ushqyesve me fara luledielli. Smoothies i pranojnë eksperimentet./ E.B- dritare.net