Xhuli Nura

Xhuli Nura rrëfen mes lotësh: Familjarët e mi u masakruan në luftën e Kosovës, nuk e dinim nëse babai ishte gjallë

Xhuli Nura ka rrëfyer së fundmi në emisionin “S’e Luan Topi” për momentet e vështira që ka kaluar gjatë luftës në Kosovë.

Ajo mes lotësh tregoi se serbët i kanë vrarë gjyshin, familjarët nga ana e nënës dhe babait.

Modelja nga Drenica zbuloi mes tjerash se babai i saj u kthye në Kosovë për të luftuar dhe se nuk kanë pasur asnjë lajm nëse ai ishte gjallë.

Foto: Screenshot/YouTube

“Unë isha vetëm tetë vjeçe kur lufta e Kosovës filloi dhe ajo na demoralizoi shumë si familje sepse unë rrjedh nga një qytezë si Drenica që njihet tashmë që ka ndryshuar historinë e Kosovës dhe troje të tjera. Familja ime ka dhënë shumë për këtë luftë. Babi im u kthye në Kosovë për të luftuar, ndërsa ne mbetëm në Finlandë. Në atë kohë rrija përpara televizorit për të parë çfarë po ndodh në Kosovë”, u shpreh ajo.

Ish-banorja e Big Brother VIP Kosova shtoi: “Mamaja ime vjen nga Prekazi legjendar dhe kemi marrë lajme që u masakrua gjyshi, u masakruan pastaj familjarët e mamit dhe më pas familjarët e babait. Ndërkohë gjatë kësaj kohe babi im ishte në luftë dhe nuk e dinim a ishte gjallë apo jo”.

Foto: Screenshot/YouTube

Nura u shpreh se lufta e Kosovës është një traumë që nuk kalon edhe lehtë.

“Ankthi i një fëmije që priste për një telefonatë të hidhur, ajo është një traumë që me kalimin e viteve bëhet i madh. E ke si një ndjesi përbrenda që do të shpërthesh, por nuk mundesh. Kur mua më duhet të flas për fëmijërinë më kujton gjithmonë luftën e Kosovës, fatkeqësisht. Nuk është aspak e lehtë të flasësh për këtë gjë dhe kam vendosur të mos flas për këtë”, vazhdoi mes tjerash ajo.

Foto: Screenshot/YouTube

“Është një gjë që nuk kalon. Është një dhimbje që të kujton se sa shumë kemi vuajtur për këto tradita, për gjuhën e bukur shqiptare”.