Viagrat po ngulfasin amerikanët

Administrata amerikane e ushqimit dhe drogës ka lëshuar të enjten një letër paralajmëruese për kompaninë Hello Cig Electronic Tech me bazë në Kinë për shitjen e dy lëngjeve që përmbajnë substanca të mosfunksionimit erektil.

Ata paralajmërojnë përdoruesit se përbërësit aktivë tadalafil dhe sildenafil mund të turbullojnë medikamente hipertensionale, duke ulur presionin e gjakut në mënyrë të rrezikshme, njofton Klan Kosova.

“Ne po mësojmë më shumë dhe më shumë se mosfunksionimi i ngrerë mund të jetë një strehim i problemeve kardiake në të ardhmen”, tha Dr Premal Patel, urolog në Universitetin e Miamit.

Si një urolog, thotë ai, është pjesë e punës për të kontrolluar shëndetin e pacientëve dhe për të qenë të vetëdijshëm se barnat si Cialis ose Viagra kanë efekte anësore nëse i merrni me ilaçe.

Kur bëhet fjalë për ndikimin aktual të tadalafilit dhe sildenafilit, është territor i paeksploruar. Ata punojnë duke dilatuar enët e gjakut për të përmirësuar rrjedhjen e gjakut në penis; ato gjithashtu mund të përshkruhen për të ulur presionin e gjakut në mushkëri. Por barnat janë projektuar për t’u gëlltitur.

Paralajmërimi ndaj HelloCig vjen disa orë pasi një raport nga Departamenti i Ushqimit dhe Bujqësisë i Kalifornisë zbuloi qindra mbi shtesat e kundërta përmbajnë droga aktive si Viagra.