Gaza

Ushtria izraelite godet 25 objektiva në të gjithë Gazën

Ushtria izraelite dhe gazetarët në Gaza raportuan sulme të gjera gjatë natës në disa pjesë të territorit.

Forcat e Mbrojtjes të Izraelit thanë se “25 objektiva terroriste në të gjithë Rripin e Gazës, duke përfshirë infrastrukturën ushtarake, pikat e vëzhgimit, terroristët, postimet e nisjes” ishin goditur.

IDF tha se avionët e saj luftarakë përfunduan “disa sulme ajrore gjatë natës mbi postimet e Hamasit të vendosura në Gazën jugore. Pikat e nisjes u ngarkuan, por u goditën përpara se të kryhej ndonjë lëshim drejt territorit izraelit”.

Një gazetar që punon për CNN në qytetin e Gazës tha se zjarri i tankeve dhe artilerisë izraelite kishte vazhduar në lagjet Zeitoun, Shuja’iya dhe Tuffah gjatë natës.

Gazetari tha se një sulm ajror izraelit goditi një zonë pranë Ëadi Gazës në Gaza qendrore dhe dy sulme të tjera ajrore kishin shënjestruar zonën e kampit të refugjatëve Bureij.

Gazetari gjithashtu raportoi se granatimet e artilerisë izraelite kishin në shënjestër qytetin Khan Younis në Gazën jugore.

Zyrtarët izraelitë në Sderot – afër kufirit me Gazën – thanë se copëzat e një rakete shkaktuan zjarr në një magazinë. Nuk ka pasur viktima.

VIDEO BONUS: