Soda e bukës

Tri mënyra për të përdor sodën e bukës

Si një nga produktet kryesore të kuzhinës, soda e bukës është një domosdoshmëri në çdo shtëpi.

Është tepër e dobishme si në gatim ashtu edhe në pastrim, nga zvogëlimi i aciditetit në salcën e domates deri tek lënia e lavamanit tuaj të pastër me shkëlqim.

Por sa shpesh e merrni sodën e bukës nga dollapi për punë të çuditshme? A jeni gati për të provuar mundësitë e pafundme të sodës së bukës?

Më poshtë ua sjellim disa hile unike që mund t’i vini në përdorim:

Qetësoni kafshimet e insekteve dhe lëkurën që kruhet

Për një kohë të gjatë, soda e bukës është përdorur si një ilaç natyral në shtëpi për sëmundje të ndryshme. Përveç trajtimit të infeksioneve kërpudhore, shumë njerëz kanë zbuluar se pluhuri i bardhë mund të trajtojë kafshimet e insekteve dhe kruajtjen e lëkurës.

Për të trajtuar një pickim të insekteve, përzieni pak sodë buke me ujë për të krijuar një pastë. Aplikoni pastën në pickimet e insekteve tuaja dhe lëreni të qëndrojë për aq kohë sa të jetë e mundur pa e larë atë. Jo vetëm që kruajtja duhet të qetësohet, por pickimi i insekteve duhet të tkurret dhe të bëhet më pak i kuq gjithashtu.

Thith njollat ​​dhe derdhjet e vajit

Për shkak se soda e bukës është një substancë shumë absorbuese, ajo bën një heqës të shkëlqyeshëm të njollave të vajit. Spërkatja e një sasie të saj mbi një njollë rrobash ose një tepih do të ndihmojë në thithjen e ngadaltë të vajit dhe do të bëjë kontroll të konsiderueshëm të dëmit.

Për të hequr një njollë me sodë buke, spërkateni produktin mbi njollë pa u përpjekur ta fshini atë në fillim pasi kjo do ta bëjë vajin të zhytet më tej në material. Pasi të qëndroj mbi vaj për të paktën 15 minuta, mund të filloni të hiqni njollën.

Pastroni mikrovalën tuaj

Shumica prej nesh tashmë e dinë që soda e bukës dhe uthulla janë pastrues të mahnitshëm për lavamanët dhe dyshemetë. Por a e dini se soda e bukës mund të pastrojë gjithashtu mikrovalën tuaj? Substanca bën një punë të shkëlqyeshme për të larguar ushqimet me kore, yndyrat dhe mbetjet ngjitëse. Është gjithashtu jo-toksike, duke e bërë atë një pastrues të shkëlqyeshëm të sigurt për ushqimin.

Për të pastruar mikrovalën tuaj, së pari derdhni një sasi të mirë sode buke në një tas të sigurt për mikrovalë. Shtoni ujë dhe përzieni përbërësit së bashku. Vendoseni tasin brenda dhe ndizni mikrovalën për rreth pesë minuta. Avulli, nxehtësia dhe soda e bukës do të ndihmojnë në shpërbërjen e njollave të forta, kështu që ju duhet të bëni më pak pastrim. Kur kohëmatësi të bjerë, nxirrni tasin dhe përdorni një leckë për të fshirë pjesën e brendshme të mikrovalës.