Simptomat

Shenjat dhe simptomat e pazakonta në gojë tregojnë se mund të keni diabet

Ka shumë simptoma që tregojnë për diabet, si urinimi i shpeshtë, lodhja, ndryshimet e pazakonta të lëkurës dhe infeksione të ndryshme mykotike. Megjithatë, ekspertët pohojnë se ka simptoma të tjera që tregojnë se keni diabet dhe ato janë në gojën tuaj.

Diabeti i tipit 2 është një sëmundje gjithnjë e më e zakonshme në botë dhe shoqërohet me faktorë të ndryshëm, si mbipesha dhe mungesa e aktivitetit fizik. Prandaj, nuk është ide e keqe të kontrolloni simptomat që tregojnë nëse vuani nga diabeti, për të filluar trajtimin në kohë.

“Diabeti është një gjendje shëndetësore, ku trupi nuk është në gjendje të kontrollojë nivelet e sheqerit në gjak. Sheqeri i lartë në gjak mund të rezultojë në rritjen e sheqerit në pështymë, gjë që mund të dëmtojë dhëmbët dhe mishrat”, ka shpjeguar dentistja Amanda Sheehan.

Simptomat e përmendura nga ky dentist janë: mishrat e skuqura të fryra që rrjedhin herë pas here, mishrat që largohen nga dhëmbët, dhëmbët e lëkundur, goja e thatë dhe era e keqe që mbetet edhe pas larjes.

Sëmundja e mishrave të dhëmbëve, e njohur edhe si gingiviti, është problemi më i zakonshëm i shëndetit oral i lidhur me diabetin. Sheehan thekson se gingiviti zhvillohet kur pllakat dhe gurët krijohen në dhëmbë pranë vijës së mishrave të dhëmbëve, duke irrituar dhe inflamuar mishrat e dhëmbëve.

Njerëzit që jetojnë me këtë diagnozë kanë tri herë më shumë gjasa të kenë probleme me mishrat dhe dhëmbët e tyre. Megjithatë, nëse reagoni në kohë, është e mundur të ruani shëndetin oral.

“Njerëzit që jetojnë me diabet të tipit 2 kanë gjithashtu tri herë më shumë gjasa të zhvillojnë probleme dentare”, pohojnë ekspertët. /Telegrafi/