Sallata

Sallata që mund t’iu ndihmojnë të humbni peshë shpejtë, ja si ta përgatisni

A keni gjetur ndonjëherë vetën tuaj duke u shtrirë në shtrat gjatë natës, duke shikuar tavanin, ndërsa një dëshirë e parreshtur e ngrënies së ndonjë ushqimi fillon t’iu pushtojë.

Sallata është ushqimi i cili mund të konsumohet kohë-pa-kohë, falë përbërjes që posedon, si dhe vetive pozitive shëndetësore.

Megjithatë, meqenëse ekzistojnë sallata të llojllojshme, duhet potencuar se disa prej tyre mund t’iu ndihmojnë të humbni peshë shpejtë.

Disa prej sallatave që kryejnë këtë funksion në mënyrë të përkryer përmbajnë kanellë, mollë e perime të tjera.

Më poshtë do gjeni përbërësit dhe mënyrën e përgatitjes së njërës prej tyre:

Sallata me mollë, arrë amerikane dhe djath feta

Përbërësit:

Sallata:
– 3 filxhana kale
– 1 mollë, e prerë në feta të holla
– 2 lugë çaji boronicë të kuqe
– 2 lugë çaji arra të bluara amerikane
– 3 lugë çaji djath feta të thirrmuar

Pamja e jashtme e sallatës:
– 1 lugë çaji mjaltë
– 1 lugë çaji uthull molle
– 2 lugë çaji vaj ulliri
– ½-ta e lugës së çajit kripë
– ½-ta e lugës së çajit piper të zi

Udhëzimet:

Në një tas, vendosni kalen. Shtoni më pas mollën, boronicën e kuqe, arrat e bluara amerikane dhe djathin feta në krye.
Futini përbërësit bashkë dhe hidhini mbi sallatë.