Toomaj Salehi

Reperit iranian i anulohet dënimi me vdekje

Një reper i burgosur iranian i dënuar me vdekje për mbështetje të protestave antiqeveritare i është anuluar dënimi në apel nga Gjykata e Lartë, ka thënë avokati i tij.

Toomaj Salehi u arrestua në tetor 2022 pasi bëri deklarata publike në mbështetje të protestave që kishin shpërthyer në të gjithë Iranin.

Avokati i tij, Amir Raesian, tha se Gjykata e Lartë tani ka urdhëruar një rigjykim dhe se gjyqtarët vendosën që dënimi i mëparshëm me burg i Salehi prej gjashtë vjetësh e tre muajsh ishte në kundërshtim me rregullat e Iranit për shumë vepra penale dhe ishte tejkalim i dënimit ligjor, shkruan BBC, transmeton Gazeta Express.

Salehi, 22 vjeç, u dënua fillimisht me burg në korrik 2023, pasi iu shmang dënimit me vdekje për shkak të një vendimi të Gjykatës së Lartë.

Por janarin e ardhshëm, Gjykata Revolucionare në qytetin e Isfahanit e akuzoi atë për vepra të reja.

Ai u dënua me vdekje në prill për veprën kapitale të “korrupsionit”.

Muzikanti u shpall gjithashtu fajtor për një sërë veprash të tjera, duke përfshirë ndihmën në rebelim, thirrje për trazira, bashkëpunim dhe propagandë kundër shtetit.

Nëpërmjet këngëve dhe teksteve të tij, Salehi ishte famëkeq për kritikimin e guximshëm të liderëve të Iranit për korrupsionin e tyre dhe shtypjen e disidencës.

Ai kishte shprehur mbështetje për protestat e vitit 2022, të cilat u nxitën nga vdekja e një gruaje të re kurde iraniane, Mahsa Amini, në paraburgim nga policia.

Amini, 22 vjeç, ishte duke vizituar Teheranin me familjen e saj kur ajo u arrestua nga policia fetare për dyshimin se mbante një hixhab “të papërshtatshëm”.

Shtypja e protestave çoi në vdekjen e qindra njerëzve dhe arrestimin e mijëra të tjerëve.

Përpara trazirave mbarëkombëtare, Salehi ishte tashmë një artist i njohur dhe i njohur si një figurë. Ai po postonte këngët e tij në rrjetet sociale për shkak se i kishin ndaluar të performonte në koncerte.