Publikohet renditja, Shqipëria do të përformojë e dhjeta në finalen e Eurovision

Të enjten e 11 majit, Albina dhe familja Kelmendi arritën të kualifikohen të parët për në finalen e madhe të Eurovision me këngën “Duje”.

Derisa këtë të shtunë (13 maj) do të jetë finalja e madhe ku dhe do të mësohet fituesi.

Pas 20 këngëve të kualifikuara në dy gjysmëfinale, plus pesë vendet që kualifikohen automatikisht (Mbretëria e Bashkuar, Franca, Spanja, Gjermania dhe Italia) si edhe Ukraina që kualifikohet si fituesja e edicionit të kaluar, në garën finale do të jenë në total 26 perfomanca.

Eurovision ka publikuar renditjen e shtetve të cilat do të përformojnë sonte. Sipas kësaj renditjeje, Shqipëria do të përformojë e dhjeta.

Renditja e shteteve:

 1. Austria | Teya & Salena – Who The Hell Is Edgar?
 2. Portugalia | Mimicat – Ai Coração
 3. Zvicra | Remo Forrer – Watergun
 4. Polonia | Blanka – Solo
 5. Serbia | Luke Black – Samo Mi Se Spava
 6. Franca | La Zarra – Évidemment
 7. Qipro | Andrew Lambrou – Break A Broken Heart
 8. Spanja | Blanca Paloma – Eaea
 9. Suedia | Loreen – Tattoo
 10. Shqipria | Albina & Familja Kelmendi – Duje
 11. Italia | Marco Mengoni – Due Vite
 12. Estonia | Alika – Bridges
 13. Finlanda | Käärijä – Cha Cha Cha
 14. Çekia | Vesna – My Sister’s Crown
 15. Australia | Voyager – Promise
 16. Belgjika | Gustaph – Because Of You
 17. Armenia | Brunette – Future Lover
 18. Moldavia | Pasha Parfeni – Soarele si Luna
 19. Ukraina | TVORCHI – Heart of Steel
 20. Norvegjia | Alessandra – Queen of Kings
 21. Gjermania | Lord of the Lost – Blood & Glitter
 22. Lituania | Monika Linkyte – Stay
 23. Izraeli | Noa Kirel – Unicorn
 24. Sllovenia | Joker Out – Carpe Diem
 25. Kroacia | Let 3 – Mama Š?!
 26. Mbretëria e bashkuar | Mae Muller – I Wrote A Song