Komisioneri

Pas anulimit të konferencës, Hahn udhëton për në Vjenë

Komisioneri europian, Johannes Hahn, pas anulimit të konferencës nga takimi me delegacionin kosovar ka udhëtuar për në Vjenë.

Hahn ka thënë se pas një dite të ngarkuar me konferenca për shtyp pas takimeve që pati me përfaqësues të Zvicrës, Ukrainës, Serbisë dhe Kosovës do të merr pjesë në një forum mes BE-së dhe Afrikës.

Mes kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj dhe shefes së Politikës së Jashtme të BE-së, Federica Mogherini ka pasur përpalsje të ashpër, prandaj konferenca e paraparë për media është anuluar.

Këtë e ka konfirmuar për Klan Kosovën edhe këshilltari i Ramush Haradinajt, Avni Arifi, i cili po qëndron në Bruksel bashkë me delegacionin kosovar.