Metoda të veçanta për pastrimin e shtëpisë

Sipas statistikave, mesatarisht, 51% e grave bëjnë punët e përditshme për një mesatare prej 2.6 orë në ditë. Kjo është  shumë harxhim kohe, prandaj edhe burrat dhe gratë duhet të dinë disa metoda pastrimi që mund të na ndihmojnë të kursejmë kohë dhe para. Në këtë artikull, do të gjeni disa truket të dobishme që do ta bëjnë më të lehtë punën e shtëpisë me më pak kimikate, transmeton ballkani.info

 

Ka edhe një zgjidhje më të mirë për pastrim me anë të palomave të cilat janë tharë tashmë pas përdorimit. Mos i hidhni ato pas pastrimit të rrobave, por në vend të kësaj, përdorni ato për të hequr pikat dhe pluhurin në shtëpinë tuaj. Kjo metodë është e mirë për të hequr qafe njollat nga pasqyrat dhe pajisjet e banjove, unazat e tualetit dhe tabelat.

 

Shumica prej nesh kanë djegur dicka me hekur të nxehtë të paktën një herë në jetën, por këtu është një metodë e mirë se si ta pastroni atë në rast se nuk keni kimikate të veçanta ose kohë për t’i blerë ato. Merrni disa lugë kripë dhe përhapeni në një leckë të butë. Fërkoni hekurin me këtë pëlhurë derisa të gjitha shenjat dhe pikat të zhduken. Pas kësaj, prisni derisa hekuri është i ftohtë dhe fshij atë me një leckë të lagur.

Sa shpesh e pastroni filtrin tuaj të furrës? Ka të ngjarë që shumica prej nesh të harrojmë për këtë detaj të rëndësishëm. Por nëse keni vendosur të bëheni  në pastrimin e shtëpisë suaj, ka një truk të mirë për ta bërë filtrin e vjetër përsëri të ri.
Keni nevojë për ujë, 1/2 gota sode buke dhe një tigan të madh. Shtoni ujë të mjaftueshëm në tigan për të zhytur filtrin,  dhe ngadalë shtoni sode. Tani vendosni filtrin në ujë të valë dhe prisni për disa minuta.
Tani filtri i sobës duket si i ri!/Ballkani.info/