sinjale kimike

Ju shqetësojnë këto probleme? Ja çfarë ju mungon në trupin tuaj

Një milion sinjale kimike dërgohen në trup çdo ditë në mënyrë që të ruhet funksionimi i tij normal.

Trupi gjithashtu bën një punë të shkëlqyeshme për të dërguar mesazhe kur ju po humbni diçka të rëndësishme nga dieta juaj.

Cilësia e dietës suaj mund t’ju ndihmojë të zvogëloni rrezikun e sëmundjeve kronike, shëndetin e zorrëve dhe peshën. Herën tjetër kur të ndjeni disa simptoma në trupin tuaj, shikoni me kujdes se çfarë po hani.

Këto pesë probleme të zakonshme mund të shkaktohen nga mungesa e lëndëve ushqyese në trup.

1. Gjakderdhja e mishrave të gjakut

Mund të jetë një shenjë e shumë gjërave, duke përfshirë gingivitin, apo edhe pastrimin e dhëmbëve me pe. Një meta-analizë e fundit zbuloi se gjakderdhja e mishit të dhëmbëve mund të jetë shenjë e mungesës së vitaminës C. Për më tepër, u arrit në përfundimin se rritja e konsumit të kësaj vitamine mund të ndihmojë në zvogëlimin e problemit të gjakderdhjes së mishit të dhëmbëve.

Hani speca dhe brokoli, dhe gjatë ditës zgjidhni frutat e pasura me vitaminë C, siç janë portokalli, papaja dhe manaferrat.

2. Rënia e flokëve

Rënia e flokëve mund të ndodhë për disa arsye. Mund të jetë gjenetik ose të shkaktohet nga probleme hormonale. Kohët e fundit, ka raporte se njerëzit që kapërcyen COVID-19 përjetuan rënie të flokëve. Mund të jetë gjithashtu një efekt anësor i ilaçit ose mund të ketë lidhje me probleme të tjera shëndetësore siç janë problemet e tiroides.

Rënia e flokëve mund të tregojë gjithashtu se mund të keni mungesë të proteinave dhe acideve yndyrore thelbësore.

3. Lëkura e kuqe

Ushqimi i dobët dhe dielli janë armiq të lëkurës së shëndetshme dhe ka shumë hulumtime që e konfirmojnë këtë.

Kërkimet e fundit nga Universiteti i Kalifornisë kanë treguar se një model tipik dietik perëndimor (i pasur me ushqime të përpunuara të pasura me yndyrë dhe sheqer të kombinuar me një konsum të vogël të drithërave, frutave dhe perimeve) shoqërohet me formimin e inflamacionit të lëkurës.

Kërkimet e mëparshme kanë treguar një lidhje me mbipesha dhe një gjendje që mund të shfaqet si lëkurë e thatë, e pabarabartë dhe me luspa. Sidoqoftë, ky studim i fundit zbuloi se simptomat e psoriazës mund të ndodhin me ushqim të dobët, shumë përpara ndryshimeve të peshës. Për të zvogëluar rrezikun, sigurohuni që të përfshini ushqime të plota në dietën tuaj, të cilat janë të pasura me ngjyra, fibra dhe një sasi të kufizuar të yndyrave të ngopura.

4. Kapsllëku ose fryrja e barkut

Hulumtimi mbi përmbajtjen e fibrave në dietë tregon se shumë pak fibra mund të çojë në kapsllëk. Kapsllëku zvogëlohet nëse përfshini përbërësit e nevojshëm të fibrave dhe ujit në dietë. Sasitë e rekomanduara të fibrave janë midis 25-35 gramë në ditë nga burime të tilla si frutat, perimet, arrat, farat, drithërat.

Përveç fibrave, duhet t’i siguroni trupit edhe hidratim të mirë. Dehidrimi është një përbërës kryesor për përkeqësimin e kapsllëkut.

5. Plagët që shërohen ngadalë

Mungesa e vitaminës B në dietën tuaj mund të çojë në shërimin e ngadaltë të plagës. Megjithëse ka disa shkaqe të shërimit të ngadaltë të plagëve (të tilla si sëmundjet kronike dhe plakja), studimet tregojnë se mungesa e vitaminës B mund të jetë gjithashtu një shkak. Hani drithëra, mish të ligët, vezë, bishtajore dhe perime të gjelbra.