Ja pse duhet të filloni ditën me lëng portokalli

Një lëng portokalli është çelësi për të filluar ditën plot me energji.

Mjekët rekomandojnë të hani fruta dhe të merrni fibra në mëngjes për të ndihmuar trupin të rikthehet dhe të merr vitaminën C që i nevojitet për të filluar ditën, njofton Klan Kosova.

Frutat agrume (citrike) janë të njohura për përmbajtjen e lartë të, prandaj edhe përfitimet nga konsumi i tyre janë shumë të mëdha dhe ne po ju paraqesim më të rëndësishmet:

Vitamina C ndihmon në parandalimin dhe përmirësimin e shumë sëmundjeve dhe efekti i saj antioksidant ngadalëson plakjen e parakohshme të qelizave. Disa studime madje përfundojnë se një konsum i përditshëm i lëngut të portokallit mund të çojë në një jetëgjatësi më të madhe. Ndërsa në të njëjtën kohë, ul e nivelin e kolesterolit.

Konsumi ditor i lëngjeve të shtrydhura dhe të freskëta gjithashtu ndihmon ndaj kërkesave të përditshme të organizimit të marrjes së lëngjeve. Kjo gjithashtu ndihmon në mbajtjen e niveleve të mira të hidratimit dhe për të mbajtur metabolizmin dhe lëkurën e shëndetshme.

Pirja e lëngut të portokallit ndihmon trupin që të metabolizojë karbohidratet, në sajë të sheqerit natyral, vitaminave, mineraleve dhe enzimeve që gjenden natyrshëm në portokall.

Konsumi i fibrave natyrale pas marrjes së një gotë me lëng portokalli çdo ditë, ndihmon në rregullimin e florës intestinale, duke shmangur sëmundjet si gastroenteriti, si dhe kapsllëku.