Kabul

“Heshtja” e Rusisë pas kaosit në Afganistan, BBC: Po planifikon një epokë të re me sundimin taleban

Kur qeveritë amerikane dhe evropiane garuan për të nxjerrë qytetarët e tyre dhe kolegët afganë nga Kabuli këtë javë, Rusia ishte një nga shumë pak vende që nuk ishte alarmuar dukshëm nga kontrolli i talebanëve, raporton BBC.

Diplomatët rusë i përshkruan burrat e rinj në qytet si “djem normalë” dhe argumentuan se kryeqyteti ishte më i sigurt tani se më parë. Presidenti Vladimir Putin tha të Premten se marrja nën kontroll e talebanëve ishte një realitet me të cilin duhej të punonin.

Gjithçka është shumë larg nga lufta katastrofike nëntëvjeçare në Afganistan që shumë rusë e mbajnë mend nga mbështetja e qeverisë komuniste të Kabulit në vitet 1980.

Fjalë të ngrohta për talebanët

Ndryshe nga shumica e ambasadave të huaja në kryeqytet, Rusia thotë se misioni i saj diplomatik mbetet i hapur dhe ka pasur fjalë të ngrohta për sundimtarët e rinj. Ambasadori Dmitry Zhirnov u takua me një përfaqësues të talebanëve brenda 48 orëve nga marrja e kontrollit dhe tha se nuk kishte parë prova për hakmarrje apo dhunë.

Përfaqësuesi i Moskës në OKB Vassily Nebenzia foli për një të ardhme të ndritur të pajtimit kombëtar, me kthimin e rendit dhe ligjit në rrugë dhe për “përfundimin e shumë viteve të gjakderdhjes”.

titulli i imazhit I dërguari special i Rusisë në Afganistan (R) ka biseduar me udhëheqësit talebanë për disa vite

I dërguari special i Presidentit Putin në Afganistan, Zamir Kabulov, madje tha se talebanët ishin më të lehtë për të negociuar se sa me “qeverinë kukull” të vjetër të Presidentit të mërguar Ashraf Ghani.

Moska ka pak kohë për zotin Ghani: diplomatët e saj pohuan këtë javë se ai kishte ikur me katër makina dhe një helikopter plot para – akuzat që ai i hodhi poshtë si gënjeshtra.

Hartimi i përmirësimit të lidhjeve të Rusisë

Rusia nuk po garon për të njohur talebanët si sundimtarë të Afganistanit, por ka pasur një zbutje të dukshme të retorikës. Agjencia shtetërore e lajmeve Tass këtë javë zëvendësoi termin “terrorist” me “radikal” në raportet e saj mbi talebanët.

Moska ka kohë që po krijon kontakte me talebanët. Edhe pse talebanët kanë qenë në listën e organizatave terroriste dhe të ndaluara të Rusisë që nga viti 2003, përfaqësuesit e grupit kanë ardhur në Moskë për bisedime që nga viti 2018.

Qeveria e re e Afganistanit

Ish-qeveria afgane e mbështetur nga Perëndimi akuzoi të dërguarin presidencial të Rusisë se ishte një mbështetës i hapur i talebanëve dhe se përjashtoi qeverinë zyrtare nga bisedimet trevjeçare në Moskë.

Kabulov e mohoi këtë dhe tha se ata ishin mosmirënjohës. Por qysh në vitin 2015 ai tha se interesat e Rusisë përkonin me talebanët kur ishte fjala për të luftuar xhihadistët e Shtetit Islamik (IS).

Kjo nuk kaloi pa u vënë re në Uashington. Sekretari amerikan i Shtetit Rex Tillerson akuzoi Rusinë në gusht 2017 për furnizimin me armë të talebanëve, një vërejtje që Moska e refuzoi dhe e përshkroi si “ngatërruese”.

Ministria e jashtme në Moskë tha se “u kishte kërkuar kolegëve tanë amerikanë të siguronin prova, por pa dobi … ne nuk ofrojmë asnjë mbështetje për talebanët”.

Në shkurt të këtij viti, zoti Kabulov zemëroi qeverinë afgane duke lavdëruar talebanët për përmbushjen e palës së tyre të marrëveshjeve të Dohas “në mënyrë të papërlyer” ndërsa akuzoi Kabulin për sabotimin e tyre.

Përqendrohuni në sigurinë rajonale

Pavarësisht lidhjeve të saj më të ngushta me talebanët, Moska tani për tani po qëndron pragmatike, duke parë zhvillimet dhe duke mos e hequr grupin nga lista e saj terroriste ende. Presidenti Putin tha se shpresonte që talebanët të përmbushnin premtimet e tyre për të rivendosur rendin. “Është e rëndësishme të mos lejoni që terroristët të derdhen në vendet fqinje,” tha ai.

Faktorët kryesorë që formojnë politikën e Rusisë janë stabiliteti rajonal dhe historia e tij e dhimbshme në Afganistan. Ajo dëshiron kufij të sigurt për aleatët e saj të Azisë Qendrore dhe për të parandaluar përhapjen e terrorizmit dhe trafikut të drogës.

Kur SHBA shenjestroi talebanët pas sulmeve të 11 shtatorit dhe krijoi baza në ish -shtetet sovjetike në rajon, Rusia fillimisht e mirëpriti këtë veprim. Por marrëdhëniet shpejt u tensionuan.

Në fillim të këtij muaji Rusia mbajti stërvitje ushtarake në Uzbekistan dhe Taxhikistan, me qëllim sigurimin e vendeve të Azisë Qendrore, disa prej të cilave janë aleate ushtarake të Moskës.

Muajin e kaluar Rusia mori garanci talebane se çdo fitim afgan nuk do të kërcënonte aleatët e saj rajonalë dhe se ata do të vazhdonin të luftonin kundër militantëve të IS.

Kujtimi i hidhur i Rusisë për luftën

Rusia thekson se nuk ka interes të dërgojë trupa në Afganistan dhe nuk është e vështirë të kuptohet pse. Ajo zhvilloi një luftë të përgjakshme dhe, shumë do të argumentonin, pa kuptim atje në vitet e fundit të Bashkimit Sovjetik në vitet 1980.

Ajo që filloi si një pushtim i vitit 1979 për të mbështetur një regjim miqësor zgjati nëntë vjet dhe kushtoi jetën e 15,000 personelit sovjetik.

Ai e ktheu BRSS në një paria ndërkombëtare, me shumë vende që bojkotuan Lojërat Olimpike të Moskës 1980. Ajo u bë një barrë masive për ekonominë e shkatërruar sovjetike.

Ndërsa Bashkimi Sovjetik instaloi një qeveri në Kabul të udhëhequr nga Babrak Karmal, SHBA, Pakistani, Kina, Irani dhe Arabia Saudite furnizuan para dhe armë për muxhahidët, të cilët luftuan trupat sovjetike dhe aleatët e tyre afganë.

Shumë nga ata që u vranë ishin rekrutë adoleshentë të ushtrisë sovjetike dhe lufta çoi në shtëpi një kuptim se sa pak autoritetet sovjetike kujdeseshin për njerëzit e tyre. Lufta mendohet gjerësisht se ka shpejtuar fundin e Bashkimit Sovjetik, të paktën pjesërisht, duke nxitur zhgënjim me sundimtarët e tij.

Lufta përfundoi me një tërheqje të turpshme ushtarake në shkurt 1989.

Frika për të ardhmen

Rusia mund të ketë dhënë përshtypjen se ishte e përgatitur për spastrimin e talebanëve në pushtet, por disa ekspertë besojnë se Moska u befasua po aq sa të gjithë të tjerët.

“Ne nuk mund të flasim për ndonjë strategji nga Moska”, thotë Andrey Serenko nga Qendra Ruse për Studimin Bashkëkohor të Afganistanit, i cili sheh se vendimi po merret mbi thundrën. “Moska është e shqetësuar për vonesën në rimodelimin e arkitekturës rajonale.”

Të tjerët në Moskë janë të kujdesshëm ndaj asaj që mund të sjellë sundimi taleban.

Andrei Kortunov, kreu i institutit të Këshillit të Çështjeve Ndërkombëtare Ruse, beson se ata do të luftojnë për të kontrolluar të gjithë vendin, veçanërisht veriun, dhe kjo mund të kërcënojë Rusinë dhe fqinjët e saj.

“Ndoshta, disa qeliza të al-Kaedës, ndoshta të Isis, me seli në Afganistan, do të nxisnin disa veprime në Azinë Qendrore”, thotë ai.

Ai gjithashtu ka frikë nga një përkeqësim i mprehtë i ekonomisë afgane, i cili mund të shkaktojë paqëndrueshmëri të mëtejshme.