busti

Gruaja gjen bustin 2000-vjeçar të gjeneralit romak me çmim të lirë në një dyqan

Një bust 2000-vjeçar i një gjenerali romak do të kthehet së shpejti në Gjermani pasi një grua me bazë në Teksas e zbuloi atë nën një tavolinë në një dyqan të përdorur me çmim 34,99 dollarë.

Laura Young tha se ajo po kërkonte thesare të mundshme kur pa bustin në vitin 2018 “në dysheme, nën një tavolinë”, në Goodëill në Austin, Teksas.

Një punonjëse e Goodëill madje e ndihmoi atë të çonte bustin në makinën e saj, tha Young, ku ajo e lidhi atë në sediljen e pasme me një rrip sigurimi.

Megjithatë, busti, për të cilin ai tha se “dukej mjaft i ndotur”, doli të ishte më shumë se 2000 vjet i vjetër dhe mendohej se ishte i gjeneralit romak Drusus Germanicus, i cili u grabit nga një ushtar aleat në Luftën e Dytë Botërore.

Ky realizim erdhi vetëm pasi zonja Young u përpoq të shiste bustin antik në Sotheby’s, një shtëpi ankandi në Londër, e cila e paralajmëroi atë se nuk mund të shitej ligjërisht në ShBA kur u vodh, tha ajo.

Një ekspert i Sotheby tha se busti i Germanicus, djali i birësuar i perandorit romak Tiberius dhe babai i perandorit romak Kaligula, daton në shekullin e 1 pas Krishtit. C. dhe ishte ekspozuar më parë në një muze në Aschaffenburg, Gjermani.

Muzeu, i njohur si Pompejanum, u ndërtua nga mbreti bavarez Ludëig në vitet 1840 për të vendosur objekte të tjera, por u dëmtua rëndë kur Aschaffenburg u bombardua rëndë gjatë Luftës së Dytë Botërore.

“Pra, për fat të keq, në këtë rast, mund të ketë qenë një ushtar amerikan që e grabiti vetë ose e bleu nga dikush që e kishte grabitur objektin”, tha për KUT Stephennie Mulder, një profesor i historisë së artit në UT Austin.

Young i tha stacionit radiofonik të Austin se ajo e dinte se nuk mund të mbante një objekt të grabitur, kështu që kontaktoi një avokate nga Nju Jorku, Leila Amineddoleh, për të rregulluar zhvendosjen e bustit në Gjermani, ku konsiderohej e humbur ose e dëmtuar deri në rizbulim.

Busti i Germanicus do të ekspozohet në Muzeun e Artit Modern në San Antonio për një vit përpara se të kthehet në Gjermani në vitin 2023, ku do të pritet nga Administrata Shtetërore Bavareze e Pallateve, Kopshteve dhe Liqeneve, transmeton Klankosova.tv.

Laura Young, antiques dealer from Texas, bought a 2,000-year-old priceless work of Roman art for $35.
The 52-pound Roman bust at the thrift store a marble Julio-Claudian-era Roman bust that dates from the late first century BC to the early first century AD.