DW: A po shtrëngohet rrethi rreth Vuçiqit?

Protestat masive, kriza në Kosovë, presione nga bashkësia ndërkombëtare. Hapësirat për manovra të presidentit serb Aleksandar Vuçiq po ngushtohen. Por a është vërtet fillimi i fundit siç bën të ditur opozita?

Ka kaluar saktësisht një muaj që kur një trembëdhjetë vjeçar ka kryer një vrasje masive në shkollën e tij fillore. Pavarësisht dhjetëra mijëra armëve që qytetarët dorëzuan gjatë aksionit të çarmatimit të shtetit, presionet nuk qetësohen.

Qytetarët po përgatiten për herë të pestë për protestat kundër dhunës (e shtunë, 3 qershor), tubimet më masive politike që prej 5 tetorit.

“Duhej të ndodhte diçka e paimagjinueshme, diçka kaq e tmerrshme, si krimet masive, për të shkaktuar një frikë të tillë, saqë ky mozaik patologjik, skizofrenik i një shoqërie të përçarë do të fillonte të kurorëzohej. Dhe kjo sepse njerëzit dolën në rrugë”, tha për DW Perica Gunjiq, redaktore e portalit Cenzolovka.

Njëri nga organizatorët e protestës, Radomir Lazoviq nga Fronti i Gjelbër-Majtas, thotë se këtë herë njerëzit në rrugë janë nxjerrë nga emocionet.

“Të gjithëve na shqetësoi që pas aksidentit erdhi reagimi i shpejtë i shtetit – se sistemi nuk dështoi. Nuk ka mundësi të dihet një ditë pas tragjedisë nëse sistemi dështoi apo jo. Kjo shkaktoi zemërim sepse njerëzit e panë se asgjë e rëndësishme nuk do të ndryshojë nëse e kërkon qeveria”, shpjegon Lazoviq.

Problemet e grumbulluara u tejmbushën

Zemërimi dhe trishtimi, megjithatë, erdhën pas vitesh zhgënjimi, pakënaqësie dhe indinjate për shkak të aferave që pasojnë Partinë Progresive Serbe në pushtet – nga rrënimi në Savamala, në rrëzimin e helikopterit, Krushik, vrasja e Oliver Ivanoviqit, deri në dyshimet për lidhjet e udhëheqjes shtetërore me klanin kriminal Veljka Belivuka, për të cilin u shkrua së fundmi nga New York Times.

Prandaj nga opozita po vijnë mesazhe fitimtare. “Oktapodi kriminal SNS ka depërtuar thellë në çdo pore të shoqërisë sonë, është ndërtuar për një dekadë ose më shumë. Të pretendosh se ka mbaruar do të ishte shumë optimiste, por padyshim po shohim fillimin e fundit të SNS-së”, beson Lazoviq.

Pavarësisht gjithçkaje, do të ishte shumë e fortë të thuhej se unaza rreth qeverisë po shtrëngohet, thotë drejtori ekzekutiv i CeSID, Bojan Klaçar, por situata është sigurisht sfiduese.

“Këto ngjarje janë problematike nga këndvështrimi i dikujt që i pëlqen të jetë një hap përpara konkurrencës. Reagimi ndaj këtyre ngjarjeve e vendos atë në pozitë mbrojtëse dhe kjo nuk i pëlqen Aleksandër Vuçiqit. Atij i pëlqen të hapë tema dhe të kontrollojë axhendën politike”, shpjegon Klaçar për DW.

Klaçar beson se problemi më i madh për Aleksandar Vuçiqin është Kosova dhe se krizat atje e vendosin atë në një pozitë shumë të vështirë. “Sepse Kosova është një temë që do të zgjasë. Protestat, edhe nëse janë të vazhdueshme dhe masive, kanë një moshë të caktuar. Kosova nuk e ka atë shekull”, thotë drejtori ekzekutiv i CESID.

Ai rikujton se sondazhet e opinionit publik tregojnë se Kosova edhe këtë vit po ngjitet në listën e prioriteteve të qytetarëve serbë. “Dhe gjëja e fundit, dalja e votave të SNS-së në zgjedhjet e fundit ishte e lidhur kryesisht me Kosovën dhe Rusinë.

Bashkëbiseduesit tanë hedhin poshtë tezën se incidentet e fundit në veri të Kosovës janë inskenuar për të tërhequr vëmendjen e publikut.

“Më duket se me këtë problem të Kosovës jetojmë gjatë gjithë kohës, kështu që çdo gjë duhet të ndodhë paralelisht”, thotë Lazoviq, por shton se Aleksandar Vuçiq, duke i sjellë njerëzit në “kundër tubimin” e SNS-së, ka mundësuar Autoritetet e Prishtinës të pushtojnë komunat.

Qytetarët nuk e kërkojnë Vuçiqin, por mediat

Sa i përket kërkesave të protestës, përveç largimit të ministres së Arsimit, deri më tani është mbajtur një seancë e jashtëzakonshme e Kuvendit. Qeveria njoftoi me druajtje anulimin e disa reality show-ve, por pa ndalim konkret.

“Kërkojmë që ekspozimi i shoqërisë sonë ndaj dhunës që vjen nga televizioni me frekuencë kombëtare – Pink dhe Happy – të ndalet urgjentisht dhe menjëherë, të ndalen fabrikat e urrejtjes në mediat e shkruara si Informer, Alo e të ngjashme, që menaxhmenti. të zëvendësohet RTS-ja dhe të lirohet RTS-ja dhe të bartet përgjegjësia në ato fusha që janë të rëndësishme për këtë rast, përkatësisht arsimi, policia dhe BIA”, përkujton Lazoviq.

Fakti që mediat janë tema kryesore e kësaj proteste flet vetëm për faktin se qeveria e Aleksandër Vuçiqit ka ndryshuar rrënjësisht dhe tërësisht skenën mediatike në mbarë vendin, shpjegon Gunjiq.

“Qindra miliona euro para të qytetarëve, nga buxheti, u derdhën në media të reja ose relativisht të reja të kontrolluara nga progresistët. Janë krijuar perandori të reja mediatike, manjatë të rinj mediatikë, në çdo pjesë të vendit ka po aq sa duhet që propaganda e qeverisë të arrijë në çdo cep të Serbisë”, tha për DW redaktori i Cenzolovka.

Prandaj Gunjić nuk beson se progresistët do të përmbushin disa nga kërkesat e mbetura mediatike. “Ata më tepër do të intensifikojnë konfliktet në Kosovë ose do t’i bëjnë të djathtët të sulmojnë ata që protestojnë në mënyrë paqësore. “Vuçiq sillet sikur një lloj mini-lufte do t’i shkonte përsosmërisht atij, si dhe sponsorëve të djathtë nga Rusia”, shton Gunjiç.

Nuk ka asnjë ndryshim politik

Bojan Klaçar nga CeSID as që beson se protestat do të rezultojnë me zgjedhje të reja, aq më pak qeverinë e tranzicionit për të cilën po flitet shumë me zë të lartë. “Në Serbi, sado masive të jenë protestat, nuk mund të flasim për një krizë politike aq të madhe sa që qeveria të pranojë disfatën politike”, vlerëson Klaçar.