Anulohet koncerti

Anulohet koncerti i Harry Styles pas sulmit në Kopenhagë

Një koncert i Harry Styles 500 metra larg vendi i sulmit me armë zjarri në qendrën tregtare të Kopenhagës është anuluar.

Ish-këngëtari i One Direction, 28-vjeç, do të performonte sonte në Royal Arena si pjesë e shfaqjeve të tij të shumëpritur “Love on Tour”.

Por pasi disa viktima u vranë nga një person i armatosur, që thuhet se përdorte një pushkë gjuetie, në qendrën tregtare Field’s aty pranë, ngjarja u ndërpre.

Styles, i cili është në lidhje me aktoren Olivia Wilde, 38-vjeç, tha në Snapchat: “Ekipi im dhe unë lutemi për të gjithë të përfshirë në të shtënat në qendrën tregtare të Kopenhagës. Jam i shokuar.”

Fillimisht ishte raportuar se shfaqja pritej të vazhdonte pavarësisht të shtënave, pasi forcat e rendit në zonë u treguan me sa duket organizatorëve se ishte e sigurt për të vazhduar.

Por shfaqja u vonua dhe më pas u anulua, me një video të postuar në mediat sociale që tregonte një spikeri në skenë duke informuar fansat tashmë në arenë se koncerti nuk do të vazhdonte dhe policia do t’i shoqëronte në metro që të largoheshin.

Styles kohët e fundit u zotua të dhurojë 1 milion dollarë për grupin amerikan jofitimprurës kundër dhunës me armë Everytown pas të shtënave vdekjeprurëse në shkollën Uvalde në Teksas në maj.

Përpara se të konfirmohej anulimi i shfaqjes së Kopenhagës, disa fansa të Styles kishin filluar të braktisnin planet e tyre për të marrë pjesë në koncertin e tij.

Një fans shkroi në Twitter: “Pra, pati një të shtëna pranë koncertit të Harry-t në Kopenhagë, ku unë duhej të merrja pjesë, por tani jam duke shkuar në shtëpi”.

Të tjerë i ishin lutur këngëtarit që të anulonte koncertin e tij përpara se të konfirmohej se nuk do të zhvillohej.

Një 22-vjeçar danez është arrestuar në lidhje me të shtënat nga oficerët e armatosur pranë qendrës tregtare, sipas kreut të njësisë së operacioneve të policisë së Kopenhagës, inspektorit Soren Thomassen.

Ai tha në një konferencë për shtyp se “ka të vdekur e të plagosur”, përpara se të shtonte se mundësia e një sulmi terrorist nuk mund të përjashtohej.