U maskua si burrë

​Deshi të përcjellë ndeshjen e futbollit, iraniania ia vë vetes flakën (FOTO)

Iraniania Sahar Hodajari, 29-vjeç, e arrestuar për përpjekjen për të hyrë në një stadium futbolli për të parë një ndeshje, vdiq pasi i vuri flakën vetes, pasi ajo mësoi se mund të kalonte gjashtë muaj në burg.

Hodajari shokoi zyrtarët iranianë dhe publikun dhe nisi një ortek në rrjetet sociale në Iran, raporton AP.Kjo ndodhi në një kohë kur FIFA po punon me autoritetet iraniane për të tejkaluar ndalimin e grave për të hyrë në stadium dhe duke shikuar ndeshje, një ndalim që ekziston që nga Revolucioni Islamik i 1979.

FIFA dëshiron që çështja të zgjidhet para 10 tetorit, kur Irani, skuadra e rangut të parë në Azi, pret në kualifikimin e parë të Kupës së Botës kundër Kamboxhias.

Hodajari ndërroi jetë dje në një spital të Teheranit pasi pësoi djegie në 90 për qind të trupit të saj.Në muajin mars, Hodajari u përpoq të hynte në stadiumin e Teheranit për të parë ekipin e saj të preferuar Esteghlal kundër ekipit të Emirateve të Bashkuara Arabe Al Ain.

Ajo maskoi veten si një burrë, të veshur me një parukë blu dhe një pallto të gjatë. Sidoqoftë, policia e arrestoi pas një grindjeje dhe e ndaloi atë. Ajo kaloi tre net në burg para se të lirohej në pritje të gjykimit.

Raportohet se ajo u kthye në gjykatë për të marrë celularin e saj të sekuestruar dhe dëgjoi se mund të merrte një dënim me burg.Lajmi për vdekjen e saj u përhap në të gjithë Iranin.

Ish-futbollisti i Bayern Munich, Ali Karimi, i cili luajti 127 ndeshje për ekipin kombëtar të Iranit dhe është një avokat për heqjen e një ndalimi për gratë që të shkojnë në stadium, u bëri thirrje iranianëve të bojkotojnë shkuarjet në stadiumet e futbollit në shenjë proteste për vdekjen e Hodajari.

loading…