Francezi

​Vdes legjenda e modës Pierre Cardin

Projektuesi legjendar francez i modës Pierre Cardin ka vdekur në moshën 98-vjeç.

Cardin revolucionarizoi modën me modelet e tij futuriste të viteve 60 dhe 70.

Ai ishte një pionier në industri dhe patentoi emrin e tij për aplikim në një gamë të produkteve të tilla si syze dielli.

Ai vdiq në një spital në Neuilly pranë Paris, tha familja e tij për agjencinë e lajmeve AFP.