Kompania japoneze

​Toyota drejt elektrizimit të plotë – SUV i parë elektrik arrin në vitin 2022

Pasi mbizotëroi në tregun e modeleve hibride, Toyota po kthehet në automjete thjesht elektrike.

Prodhuesi më i madh i makinave në botë prezantoi konceptin bZ4X në panairin e veturave Shangai si një hyrje të SUV-it të parë elektrik, i cili në thelb do të jetë një RAV4 elektrik.

Pas dekadash të përkushtimit të vetes në zhvillimin dhe përmirësimin e modeleve hibride dhe plug-in hibride, Toyota do të përpiqet të imponohet si një lojtar i fortë në tregun e automjeteve plotësisht elektrike.

Duke qenë se është mjaft vonë në raport me konkurrentët, koha do të tregojë se sa shpejt do të arrijë t’i arrijë ata.

Toyota bZ4X Concept ka një karakteristikë të njohur të dizajnit të gjeneratës aktuale të SUV nga ky prodhues (RAV4, C-HR …).

Pjesa e jashtme është plot me linja të prishura, ndërsa grupet e dritës reduktohen në shirita të hollë LED. Harqet e theksuara rreth rrotave bien në sy në anët e konceptit.

“Kabina” pritet të digjitalizohet plotësisht, me një ekran të madh qendror dhe panel instrument digjital, i cili ngrihet dhe lëviz drejt xhamit, kështu që shoferi e shikon atë në pjesën e sipërme të timonit, ngjashëm me modelet e reja të Peugeot.

Interesante, Toyota gjithashtu tregoi një version me një timon futuristik jo-rrethor në fotot promovuese. Ky “timon” mund të gjendet gjithashtu në versionin e prodhimit të makinës në disa tregje botërore.

Toyota nuk i ka lëshuar specifikimet e konceptit dhe duke gjykuar nga fotoja e ulëses së pasme, duket se udhëtarët të ulur në këtë pjesë do të kenë hapësirë të mjaftueshme për këmbët.

Në këtë fazë, detajet e motorizimit nuk dihen, përveç se është një makinë elektrike me bateri.

Modeli serik do të ketë të katër rrotat si standard, gjë që nënkupton që makina do të ketë dy motorë elektrikë – secili në njërën prej akseve.

Koncepti bZ4X bazohet në një platformë mekanike e-TNGA për modelet elektrike, në zhvillimin e së cilës gjithashtu mori pjesë Subaru.

Versioni i prodhimit do të bëhet në Japoni dhe Kinë, dhe makina do të mbërrijë në dyqanet e botës në mes të vitit 2022.