Në qershor

​Top-23 yjet e futbollit që mbesin pa kontrata në fund të këtij sezoni

Vetëm disa muaj kanë mbetur në kontratat e një mori yjesh të futbollit, duke përfshirë yllin e Barcelonës Lionel Messi dhe atë të Manchester Cityt Sergio Aguero.

Ndërsa klubet e futbollit përballen me buxhete të kufizuara mes pandemisë së koronavirusit, fokusi është vendosur të koncentrohet tek lojtarët të cilët janë në dispozicion si agjentë të lirë.

Ekziston një emër mbi të gjithë që do të fitojë vëmendjen më të madhe nëse ai nuk lidhet me një kontratë të re dhe ai është Lionel Messi.

David Beckham po përgatitet për sezonin e tij të dytë si bashkëpronar i Inter Miamit dhe ai refuzon të përjashtojë nënshkrimin potencial me Lionel Messin ose Cristiano Ronaldon verën e ardhshme.

Pozicioni i super yllit argjentinas në Barcelona duket se do të jetë drama e verës edhe një herë pas asaj që ndodhi verën e kaluar.

A do të qëndrojë, apo do të largohet? Dhe nëse ai largohet, kush mund ta përballojë blerjen e tij?

Por Messi nuk është i vetmi lojtar i madh që mbetet pa kontratën në verën që po vjen. Aty ka një mori emrash që kanë dominuar për vite me radhë futbollin evropian dhe lista e më poshtme e konfirmon këtë.

Këta janë 23 lojtarët që mbesin pa kontratë në fund të këtij sezoni:

Lionel Messi, Barcelona

Gianluigi Donnarumma, AC Milan

David Alaba, Bayern Munich

Sergio Aguero, Manchester City

Sergio Ramos, Real Madrid

Memphis Depay, Lyon

Georginio Ëijnaldum, Liverpool

Hakan Calhanoglu, AC Milan

Florian Thauvin, Marseille

Angel Di Maria, PSG

Henrikh Mkhitaryan, Roma

Lucas Vazquez, Real Madrid

Fabian Schar, Neëcastle

Edinson Cavani, Manchester United

Jerome Boateng, Bayern Munich

Luka Modric, Real Madrid

Christian Benteke, Crystal Palace

Andros Toënsend, Crystal Palace

Patrick Van Aanholt, Crystal Palace

Juan Mata, Manchester United

David Luiz, Arsenal

Danny Rose, Tottenham

Julian Draxler, PSG