Afganistan

​Talibanët shihen duke bërë xhiro me helikopterin amerikan Black Hawk VIDEO

Një video e postuar në internet tregon talibanët duke bërë xhiro me një helikopter amerikan Black Hawk në një aeroport afgan – shembulli i fundit se si kryengritësit po shfaqin pajisjet e tyre ushtarake të sapo fituara.

UH-60 Black Hawk është parë duke udhëtuar me makinë në një aeroport në Afganistan, sipas Independent. Sidoqoftë, nuk duket se e lë tokën në pamje.

New York Post shkruan se bëhet fjalë për aeroportin Kandahar në Afganistanin juglindor.

Joseph Dempsey, një bashkëpunëtor kërkimor për mbrojtjen dhe analizat ushtarake në Londër, Instituti Ndërkombëtar për Studime Strategjike, gjithashtu postoi në klip dhe identifikoi fushën ajrore si aeroporti Kandahar.

Ndërsa helikopteri i prodhuar nga SHBA nuk u pa të largohej nga toka, të paktën mund të shihej si një përpjekje tjetër propagandistike nga ekstremistët, të cilët kanë konfiskuar një sasi të madhe armësh amerikane me vlerë miliarda pasi rrëzuan qeverinë afgane më 14 gusht.

Mbetet e paqartë saktësisht se sa ish-avionë ushtarakë afganë janë nën kontrollin e talibanëve, megjithëse Reuters javën e kaluar raportoi se ata kapën rreth 40 aeroplanë dhe helikopterë me krahë fiks.

Ekspertët dhe vëzhguesit kanë identifikuar ato që dukeshin se ishin të paktën katër Black Hawks nën kontrollin e talibanëve, përfshirë dy në aeroportin Kandahar, vendi i një baze të madhe ajrore që SHBA-ja iu dorëzua qeverisë afgane tashmë të zhdukur, raportoi The Drive.

Në fillim të kësaj jave, talibanë u fotografuan duke treguar uniformat e tyre të reja dhe pajisjet e marra nga rezervat e forcave speciale amerikane të siguruara për ushtrinë afgane.

Anëtarët e të ashtuquajturës Brigada Badri 313 janë paraqitur në pamjet propagandistike të stilit të ISIS të veshur me ato që duket se janë veshje të ushtrisë amerikane, duke hequr çallmat e tyre tradicionale për helmetat e veçanta të forcave speciale me montime për syze të natës.

Ndërkohë, një grup mbikëqyrës i qeverisë tha se ushtria amerikane po lë pas 75.000 automjete, 600.000 armë dhe 208 avionë në Afganistan, sipas Daily Wire.

“Ne i kemi bërë talibanët një tregtar të madh të armëve në SHBA për dekadën e ardhshme,” tha Adam Andrzejewski, kryeshef ekzekutiv i Open the Books, një grup jofitimprurës me qendër në SHBA që studion shpenzimet e qeverisë, raportoi gazeta.

Talibanët gjithashtu u panë në posedim të një Black Hawk në fillim të këtij muaji.

“Ata tani kontrollojnë 75.000 automjete ushtarake. Bëhet fjalë për rreth 50.000 automjete taktike, 20.000 Humvees, ata kontrollojnë rreth 1.000 automjete rezistente ndaj minave, madje edhe rreth 150 transportues personeli të blinduar,” shtoi ai.

Andrzejewski tha se Shtetet e Bashkuara kanë shpenzuar 83 miliardë dollarë për forcat afgane të sigurisë përmes trajnimit dhe pajisjeve që nga viti 2001.

“Ne u ndërtuam atyre një arkë lufte mjaft të mahnitshme dhe tani e gjithë kjo është në duart e talibanëve,” tha ai. “Ne e dimë se muajin e kaluar, deri në korrik, shtatë helikopterë të rinj po dërgoheshin në kryeqytetin e Kabulit.”

Në vetëm dy vjet nga 2017 deri në 2019, SHBA thuhet se i dha Afganistanit 7.035 mitraloz, 4.702 Humvees dhe 20.040 granata dore.

Andrzejewski tha se ndërsa grupi i tij ka qenë në gjendje të numërojë pajisjet e lëna pas, numrat nuk janë të plotë.

“Ne gjetëm një kontroll federal që detajonte dronët me vlerë deri në 200 milionë dollarë që ishin zhdukur,” tha Andrzejewski, raportoi Daily Wire. “Ne nuk e dimë se ku janë 600.000 armë brenda vendit.”

Sipas raporteve, SHBA i dha ushtrisë afgane rreth 28 miliardë dollarë armë midis 2002 dhe 2017 – përfshirë shtatë helikopterë të rinj të dorëzuar në Kabul vetëm një muaj më parë.

Arka e luftës gjithashtu përfshinte furnizimin e 600.000 armëve të këmbësorisë-përfshirë pushkët e sulmit M16-si dhe 162.000 pjesë të pajisjeve të komunikimit dhe 16.000 syze të shikimit të natës.

“Çdo gjë që nuk është shkatërruar është e talibanëve tani,” tha një zyrtar amerikan për Reuters, duke folur në kushte anonimiteti.

Videot tashmë kanë kapur luftëtarët talibanë duke hapur në mënyrë triumfuese arkat e armëve të sekuestruara, përfshirë karabina M4 të prodhuara nga SHBA dhe pushkë M16, raportoi The Hill.