​Si ta ruajmë trurin në mënyrë natyrale?

Demenca, sëmundja e Alzheimerit dhe sulmi në tru janë sëmundje gjithnjë e më të zakonshme.

Përparimet e vazhdueshme në hulumtime zbulojnë gjithmonë diçka të re që mund të zvogëlojë rrezikun e këtyre problemeve, natyrisht, pa ilaçe.

Shembulli më i fundit është kombinimi i ushqimit dietë, e cila, sipas studimit, ul rrezikun e Alzheimer me 53% tek ata që përmbahen në mënyrë rigoroze kësaj diete dhe 35% për ata që herë pas here i përmbahen kësaj diete.

Dieta e kombinuar nga 10 produkte (arra, manaferrat, fasule, drithërat, peshku, mish pule, vaj ulliri, verë, dy lloje të perimeve – jeshile dhe të tjerët).

Dieta është e bazuar të konsumohet pulë dy herë në javë, një herë peshk, fasule çdo ditën e dytë, sallatë dhe një perime tjetër një herë në ditë dhe për të gjithë tre vakte të përditshme të përdoren drithëra.

Ushqimet e tilla si arra dhe manaferrat janë të mira për trurin, ndërsa si kombinimi më i mirë i rekomanduar janë dredhëzat dhe boronicat që mund edhe të ngadalësojnë simptomat e Alzheimer.

Vera në disa studime të mëparshme është treguar si një mbrojtje e mirë kundër sëmundjes Alzheimer, por në sasi të moderuara, një gotë për femra dhe dy për meshkujt në ditë, dhe çdo mbi këtë sasi mund të ketë efekte negative në tru dhe një shans më të lartë të zhvillimit të demencës.

Vaji i ullirit në çdo kombinim, si për ushqim, ashtu edhe për sallata ose perime mund të përmirësojë funksionin e trurit dhe të mbrojë nga demenca në afat të gjatë.