Prejardhja e COVID19

​Shkencëtarja kineze do të ‘mirëpresë’ vizitën për të provuar teorinë e rrjedhjes së COVID-19 nga laboratori

Një shkencëtare kineze në qendër të pretendimeve të pabazuara se koronavirusi i rrjedhur nga laboratori i saj në qytetin kinez të Wuhan, i ka thënë BBC se është e hapur për “çdo lloj vizite” për ta përjashtuar atë.

Deklarata e befasishme nga Shi Zhengli vjen ndërsa një ekip i Organizatës Botërore të Shëndetit përgatitet të udhëtojë në Wuhan muajin tjetër për të filluar hetimin e tij mbi origjinën e COVID-19.

Rrethi i largët i Tongguan, në provincën jug-perëndimore të Kinës, Yunnan, është i vështirë për t’u arritur në kohën më të mirë. Por kur një ekip i BBC u përpoq të vizitonte kohët e fundit, ishte e pamundur.

Zyrtarë policorë me rroba të thjeshta dhe zyrtarë të tjerë me makina të pashënuara na ndoqën për kilometra të tëra përgjatë rrugëve të ngushta dhe me gunga, duke ndaluar kur e bënim, duke u tërhequr me ne kur u detyruam të ktheheshim, shkruan BBC.

Gjetëm pengesa në rrugën tonë, përfshirë një kamion të “prishur”, për të cilin vendasit konfirmuan se ishte vendosur përtej rrugës disa minuta para se të mbërrinim, thuhet më tej në tekstin e BBC-së.

Dhe hasëm në pika kontrolli në të cilat burra të paidentifikuar na thanë se puna e tyre ishte të na mbanin jashtë.

Në shikim të parë, e gjithë kjo mund të duket si një përpjekje jo proporcionale duke pasur parasysh destinacionin tonë të synuar, një minierë bakri të braktisur në të cilën në vitin 2012, gjashtë punëtorë iu nënshtruan një sëmundje misterioze që përfundimisht u mori jetën tre prej tyre.

Por tragjedisë së tyre, e cila përndryshe pothuajse me siguri do të ishte harruar kryesisht, i është dhënë kuptim i ri nga pandemia COVID-19.

Këto tre vdekje tani janë në qendër të një polemike të madhe shkencore në lidhje me origjinën e virusit dhe çështjen nëse ai kishte origjinë nga natyra, apo nga një laborator.

Dhe përpjekjet e autoriteteve kineze për të na ndaluar të arrijmë në lokacion janë një shenjë se sa shumë po punojnë për të kontrolluar rrëfimin, raporton BBC.

Për më shumë se një dekadë, kodrat e mbuluara nga xhungla në Yunnan – dhe sistemet e shpellave brenda – kanë qenë në qendër të një studimi gjigand në terren shkencor.

Profesoresha Shi fitoi vlerësimin ndërkombëtar për zbulimin e saj se sëmundja e njohur si Sars, e cila vrau më shumë se 700 njerëz në vitin 2003, ishte shkaktuar nga një virus që ndoshta vinte nga një specie lakuriqësh në një shpellë Yunnan.

Që atëherë, profesoresha Shi – shpesh e quajtur si “Gruaja lakuriq e Kinës” – ka qenë në pararojë të një projekti në përpjekje për të parashikuar dhe parandaluar shpërthime të tjera të tilla.

Duke bllokuar lakuriqët e natës, duke marrë mostra fekale prej tyre, dhe më pas duke bartur ato mostra përsëri në laboratorin në Wuhan, 1.600 km larg, ekipi që qëndron pas projektit ka identifikuar qindra koronavirus të ri të lakuriqëve.

Por fakti që Wuhan tani është shtëpia e objektit kryesor të kërkimit në botë për koronavirusin, si dhe qyteti i parë i prekur nga një shpërthim pandemik i një sëmundje vdekjeprurëse të re, ka nxitur dyshimin se të dy gjërat janë të lidhura.

“Unë personalisht do të mirëprisja çdo formë të vizitës, bazuar në një dialog të hapur, transparent, të besueshëm, të besueshëm dhe të arsyeshëm. Por plani specifik nuk është vendosur nga unë”, thotë ajo.

Qeveria kineze, Instituti i Virologjisë në Wuhan dhe profesoresha Shi kanë hedhur poshtë me zemërim pretendimet e rrjedhjes së një virusi nga laboratori i Wuhan.

Por me shkencëtarët e caktuar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) e planifikuar për të vizituar Wuhan në janar për një hetim mbi origjinën e pandemisë, profesoresha Shi, e cila ka dhënë disa intervista që nga fillimi i pandemisë, iu përgjigj një numri pyetjeve të BBC me email.

“Unë kam komunikuar me ekspertët e OBSH dy herë,” shkroi ajo, kur u pyet nëse një hetim mund të ndihmojë për të përjashtuar një rrjedhje laboratori dhe t’i japë fund spekulimeve. “Unë personalisht dhe qartë kam shprehur se do t’i mirëpres ata të vizitojnë Institutin e Virologjisë në Wuhan,” tha ajo.

Në një pyetje vijuese nëse kjo do të përfshinte një hetim zyrtar me qasje në të dhënat eksperimentale të Instituti të Virologjisë në Wuhan dhe të dhënat laboratorike, profesoresha Shi tha: “Unë personalisht do të mirëprisja çdo formë të vizitës bazuar në një të hapur, transparent, të besueshëm, të besueshëm dhe të arsyeshëm dialogu. Por plani specifik nuk është vendosur nga unë “.

BBC më pas mori një telefonatë nga zyra e shtypit e Instituti të Virologjisë në Wuhan, duke thënë se profesoresha Shi ishte duke folur në një cilësi personale dhe përgjigjet e saj nuk ishin miratuar nga ky institut, por BBC mohoi një kërkesë për t’i dërguar zyrës së shtypit një kopje të këtij artikulli paraprakisht.

Shumë shkencëtarë besojnë se skenari më i mundshëm është që Sars-Cov-2, virusi që shkakton COVID-19, u hodh natyrshëm nga lakuriqët e natës te njerëzit, ndoshta përmes një specie ndërmjetësuese. Dhe përkundër ofertës së profesoreshës Shi, tani për tani duket se ka pak shanse që hetimi i OBSH-së të shikojë teorinë e rrjedhjeve laboratorike.

Termat e referencës për hetimin e OBSH-së nuk përmendin teorinë, dhe disa anëtarë të ekipit prej 10 personash i kanë përjashtuar të gjitha.

Peter Daszak, një zoolog britanik, është zgjedhur si pjesë e ekipit për shkak të rolit të tij udhëheqës në një projekt ndërkombëtar multimilion dollarësh për të provuar viruse të egra.

Ai ka përfshirë bashkëpunim të ngushtë me profesoreshën Shi Zhengli në marrjen e mostrave masive të lakuriqëve të natës në Kinë, dhe Daszak më parë e quajti teorinë e rrjedhjeve laboratorike një “teori konspiracioni”.

“Unë ende nuk kam parë ndonjë provë fare për një rrjedhje laboratori ose një përfshirje laboratori në këtë shpërthim,” tha ai. “Unë kam parë prova thelbësore që këto janë dukuri që ndodhin natyrshëm të nxitura nga cenimi i njerëzve në habitatin e botës së egër, i cili është qartë i ekspozuar në Azinë Jug-Lindore.”

I pyetur në lidhje me kërkimin e hyrjes në laboratorin e Wuhan për të përjashtuar teorinë e rrjedhjeve të laboratorit, ai tha se “kjo nuk është puna e tij ta bëjë atë’.

“OBSH negocioi termat e referencës dhe ata thonë se ne do të ndjekim provat dhe kjo është ajo që duhet të bëjmë,” shtoi ai.

Një fokus i hetimit do të jetë një treg në Wuhan i cili dihej se tregtonte me kafshë të egra dhe ishte i lidhur me një numër rastesh të hershme, megjithëse autoritetet kineze duket se e kanë ulur tashmë atë si një burim të virusit.

Daszak tha që ekipi i OBSH-së “do të shikojë ato grupe rastesh, kontaktet, do të shikojë nga kanë ardhur kafshët në treg dhe të shohim se ku na çon kjo”.

Vdekjet e tre punëtorëve të Tongguan pas ekspozimit ndaj feçeve të lakuriqëve të natës në një grykë miniere, ngritën dyshime se ata do t’i nënshtroheshin një koronavirusi të lakuriqëve.

Ishte pikërisht lloji i “rrjedhjes” nga kafshët te njeriu ajo që po e shtynte Institutin e Virologjisë në Wuhan për të testuar mostrat dhe lakuriqët e natës në Yunnan.

Nuk është për t’u habitur atëherë që, pas atyre vdekjeve, shkencëtarët e Instituti Virologjik të Wuhanit filluan marrjen e mostrave të lakuriqëve të natës në boshtin minerar Tongguan, duke bërë vizita të shumta gjatë tri viteve të ardhshme dhe duke zbuluar 293 koronavirus.

Por përveç një punimi të shkurtër, shumë pak u botuan për viruset që ata mblodhën në ato udhëtime.

Në janar të këtij viti, profesoresha Shi Zhengli u bë një nga njerëzit e parë në botë që bëri sekuencën e Sars-Cov-2, i cili tashmë po përhapej me shpejtësi nëpër rrugët dhe shtëpitë e qytetit të saj.

Ajo pastaj krahasoi vargun e gjatë të shkronjave që përfaqësonin kodin unik gjenetik të virusit me bibliotekën e gjerë të viruseve të tjerë të mbledhur dhe të ruajtur me kalimin e viteve. Dhe ajo zbuloi se baza e të dhënave e saj përmbante të afërmin më të afërt të njohur të Sars-Cov-2.

RaTG13 është një virus emri i të cilit është marrë nga lakuriqi nga i cili është nxjerrë (Rhinolophus affinis, Ra), vendi ku u gjet (Tongguan, TG) dhe viti kur u identifikua, 2013.

Shtatë vjet pasi u gjet në hyrje të minierës, RaTG13 ishte gati të bëhej një nga temat shkencore më të kontestuara të kohës sonë.

Ka pasur shumë raste të dokumentuara mirë të viruseve që rrjedhin nga laboratorët. Virusi i parë Sars, për shembull, doli dy herë nga Instituti Kombëtar i Virologjisë në Pekin në vitin 2004, shumë kohë pasi shpërthimi ishte vënë nën kontroll.

Praktika e manipulimit gjenetik me viruse nuk është gjithashtu e re, duke lejuar shkencëtarët t’i bëjnë ato më infektive ose më vdekjeprurëse, kështu që ata mund të vlerësojnë kërcënimin dhe, ndoshta, të zhvillojnë trajtime ose vaksina.

Dhe që nga momenti i izolimit dhe sekuencimit, shkencëtarët janë goditur nga aftësia e jashtëzakonshme e Sars-Cov-2 për të infektuar njerëzit.

Mundësia që virusi të fitojë aftësi si rezultat i manipulimit në një laborator u mor mjaft seriozisht që një grup me ndikim i shkencëtarëve ndërkombëtarë ta adresonin atë ballë për ballë. Në atë që është bërë dokumenti përfundimtar që përjashton mundësinë e një rrjedhje laboratori, RaTG13 ka një rol kryesor.

Botuar në mars në revistën Nature Medicine, sugjeron që nëse do të kishte pasur një rrjedhje, Shi Zhengli do të kishte gjetur një përputhje shumë më të afërt në bazën e të dhënave se RaTG13.

Ndërsa RaTG13 është i afërmi më i afërt i njohur – me ngjashmëri 96.2% – është akoma shumë i largët për t’u manipuluar dhe ndryshuar në Sars-Cov-2.

Sars-Cov-2, përfunduan autorët, ka të ngjarë të ketë fituar efikasitetin e tij unik përmes një periudhe të gjatë, të pazbuluar të qarkullimit në njerëz ose kafshë të një virusi pararendës natyral dhe më të butë që përfundimisht evoluoi në formën e fuqishme, vdekjeprurëse të zbuluar së pari në Wuhan në vitin 2019.

Daniel Lucey është një mjek dhe profesor i sëmundjes infektive në Qendrën Mjekësore Georgetown në Uashington dhe një veteran i shumë pandemive – Sars në Kinë, Ebola në Afrikë, Zika në Brazil.

Ai është i sigurt se Kina tashmë ka kryer kërkime të hollësishme për prova të viruseve pararendëse në mostrat e ruajtura njerëzore në spitale dhe në popullatat e kafshëve.

“Ata kanë aftësi, kanë burime dhe kanë motivim, kështu që natyrisht ata kanë bërë studime në kafshë dhe njerëz,” tha ai.

Gjetja e origjinës së një shpërthimi ishte jetike, tha ai, jo vetëm për një kuptim më të gjerë shkencor, por edhe për të ndaluar atë që të shfaqet përsëri.

“Ne duhet të kërkojmë derisa ta gjejmë. Unë mendoj se është e zbulueshme dhe mendoj se është mjaft e mundur që tashmë është gjetur,” tha ai. “Por atëherë lind pyetja, pse nuk është zbuluar?”

Lucey ende beson se Sars-Cov-2 ka shumë të ngjarë të ketë një origjinë natyrore, por ai nuk dëshiron që alternativat të përjashtohen kaq lehtë.

“Kështu që këtu jemi, 12, 13 muaj që nga rasti i parë i njohur i COVID-19 dhe nuk kemi gjetur burimin e kafshëve,” tha ai. “Pra, për mua, është më shumë arsye për të hetuar shpjegime alternative.”

“A mundet që një laborator kinez të ketë pasur një virus për të cilin po punonte, i cili ishte gjenetikisht më afër Sars-Cov-2, dhe a do të na tregonin tani nëse do ta kishin? “Jo gjithçka që është bërë është botuar,” tha Lucey.

Bazuar në disa studime jo përfundimtare të kryera nga shkencëtarë në Evropë që sugjerojnë se Covid-19 mund të ketë qarkulluar më herët sesa mendohej më parë, propaganda shtetërore është plot histori që sugjerojnë se virusi nuk ka filluar fare në Kinë.

Në mungesë të të dhënave të duhura, spekulimet ka të ngjarë të rriten, shumica e tyre u përqendruan në RaTG13 dhe origjinën e tij në një hyrje miniere Tongguan. Punime të vjetra akademike janë gërmuar në internet që duket se ndryshojnë nga deklaratat e Instituti Virologjik të Whhan për punëtorët e sëmurë të minierave – mes tyre një tezë nga një student në Universitetin e Spitalit Kunming.

Ka pyetje të rëndësishme për t’u bërë në fshatin Yunnan, jo vetëm nga shkencëtarët, por edhe nga gazetarët.

Pas një dekade të marrjes së mostrave dhe eksperimentime mbi viruset e mbledhura nga lakuriqët e natës, ne tani e dimë që në vitin 2013 u zbulua paraardhësi më i afërt i njohur i një kërcënimi në të ardhmen që do të merrte mbi një milion jetë dhe shkatërronte ekonominë globale.

Megjithatë, Instituti i Virologjisë në Wuhan, sipas informacionit të publikuar, nuk bëri asgjë me të, përveç sekuencave të tij dhe futjes së saj në një bazë të dhënash.

Pasi u larguan nga Tongguan, ekipi i BBC u përpoq të ngiste makinën disa orë në veri deri në shpellën ku profesoresha Shi kreu kërkimet e saj thelbësore mbi Sars gati një dekadë më parë.

Ende duke u ndjekur nga disa makina të pashënuara, ekipi u ndesh në një bllokim tjetër rrugor ku atyre iu tha se nuk ka rrugë tutje.

Disa orë më vonë, zbuluam se trafiku lokal ishte devijuar në një pistë të dheut që tejkalonte pengesat, por ndërsa u përpoqëm të përdorim të njëjtën rrugë, takuam një makinë tjetër të “prishur” në rrugën tonë. Ne ishim bllokuar në një fushë për më shumë se një orë, para se më në fund të detyroheshim të drejtoheshim për në aeroport, raporton BBC.