shakira

​Shakira rrezikon të burgoset

Shakira po përballet me deri në tetë vjet burg pasi u urdhërua të dalë në gjyq për akuzat për një mashtrim tatimor prej 12 milionë funtesh.

Autoritetet gjyqësore njoftuan sot se këngëtarja e ‘Hips Don’t Lie’ mund të përballet me dënimin me burg pasi ajo refuzoi marrëveshjen për pranimin e fajësisë në korrik për akuzat për evazion fiskal.

Një gjykatës në Esplugues de Llobregat afër Barcelonës urdhëroi zyrtarisht këngëtaren të del në gjyq, por data e gjykimit pritet të caktohet në muajt në vijim.

Këngëtarja 45-vjeçare kolumbiane ndan djemtë Sasha, shtatë vjeç dhe Milan, 9 vjeç, me futbollistin spanjoll Gerard Pique, 35-vjeç, nga i cili së fundmi u nda pas akuzave për tradhti bashkëshortore.

Shakira akuzohet për mashtrim të thesarit spanjoll nga një pasuri për një periudhë trevjeçare nga 2012 deri në 2014.

Prokurorët kërkojnë dënimin maksimal për gjashtë akuza të veçanta të mashtrimit tatimor që arrijnë në 12.2 milionë funte.

Akuzat përmbaheshin në një aktakuzë të dorëzuar nga prokurorët në gjykatën hetuese pranë Barcelonës dhe u bë publike për herë të parë më 29 korrik.

Shakira ka besim se pafajësia e saj do të vërtetohet deri në fund të procesit gjyqësor.

Përveç një dënimi me tetë vjet burg, prokurorët e shtetit duan që nëna e dy fëmijëve të gjobitet me 19.2 milionë funte.

Shakira – e lindur si Shakira Isabel Mebarak Ripoll – akuzohet se pretendon se jeton jashtë vendit për të shmangur pagesën e taksave, pavarësisht se u transferua në Barcelonë në vitin 2011 për të qenë me Gerardin.

Ajo tashmë i ka paguar rreth 2.5 milionë funte taksave spanjolle.

Shakira, e cila më parë jetonte në Bahama, u regjistrua si banore e plotë tatimore në Spanjë në vitin 2015.

Banorët zyrtarë në Spanjë paguajnë taksa spanjolle për të ardhurat e tyre në mbarë botën dhe njerëzit që kaluan më shumë se 183 ditë në një vit kalendarik atje konsiderohen si banorë spanjollë për qëllime tatimore.

Inspektorët e taksave kaluan më shumë se një vit duke kontrolluar këngëtaren dhe madje vizituan parukerët e saj të preferuar në Barcelonë dhe shfletuan rrjetet e saj sociale në përpjekje për të treguar se ajo kaloi pjesën më të madhe të tre viteve në mosmarrëveshje në Spanjë.

Ata arritën në përfundimin se ajo kishte kaluar 242 ditë në Spanjë në 2012, 212 ditë në 2013 dhe 243 ditë në vend në 2014.

Raporti i paraqitur nga prokurorët pretendonte se koha që ajo kaloi jashtë Spanjës ishte “mungesa sporadike” e lidhur me punën. Shakira ka mohuar çdo keqbërje.