Liga e Kampionëve

​PSG e rrëmben spektaklin ndaj Bayernit, Chelsea me një këmbë në gjysmëfinale

Kanë përfunduar dy ndeshjet e fazës çerekfinale të Ligës së Kampionëve ku u ballafaquan Bayern Munich – PSG dhe Porto – Chelsea.

Chelsea ka korrur një fitore shumë të rëndësishme në ndeshjen e parë me rezultat 2-0 ndaj Portosa ku ishte në rolin e mysafirit edhe pse ndeshje u zhvillua në stadiumin e Sevillas si teren neutral pas vendimit të UEFA-së.

Në të dy pjesët skuadra e Thomas Tuchel shënoi nga një gol. Fillimisht në minutën e 32 realizoi Maison Mount dhe pastaj në fraksionin e dytë fitoren e Chelseat e vendosir Chilëell me golin e tij në minutën e 85’.

Në ndeshjen tjetër, Paris – Saint – Germain ka fituar me rezultat 3-2 ndaj Bayernit në stadiumin “Allianz Arena.” Ku shkëlqeu Kylian Mbappe i cili realizoi dy gola ndërsa golin e tretë për francezët e shënoi qendërmbrojtësi Marquinhos.

Kurse për Bayernin dy golat me të cilët fillimisht u arrit të barazohej rezultati u realizuan nga Moting dhe Tomas Muller.