Kanabis

​Operacioni policor “Mali” në Pejë, katër të arrestuar për drogë

Njësiti i Drejtorisë për Hetimin e Trafikimit me Narkotik (DHTN) Pejë, pas hetimeve dymujore, sot në rajonin e Pejës ka realizuar operacionin e koduar “Mali”, ku cak i tij ishte identifikimi dhe shkatërrimi i plantacioneve të mbjella me kanabis.

Gjatë realizimit të operacionit policor janë gjetur dhe konfiskuar 216 bimë kanabis sativa të madhësisë 2.50 deri 3 metra, të cilat pas marrjes së mostrave janë shkulur dhe djegur në vendngjarje nga forcat e rendit.

Bimët dyshohet se janë kultivuar nga të dyshuarit, B.H. (1976), E.K. (1993), I.Sh. (1982), M.K. (1968), të cilët edhe janë arrestuar me këtë rast nga policia.

Gjatë bastisjes në shtëpitë e të dyshuarve janë gjetur dhe sekuestruar një telefon Samsung A 507FN , një telefon Nokia, një revole TT me 7 fishekë kalibër 7.62.35 mm, një USB, dy tabela të veturës të ndryshme, një revole Zoraki dhe pesë fishekë kalibër 7×65 mm, një pushkë njëzetëshe me 5 fishekë kalibër 7×62.39 dhe një telefon i vogël Nokia, ngjyrë e zezë.

Të dyshuarve pas intervistimit me urdhër të prokurorit iu është shqiptuar masa e ndalimit policor prej 48 orësh për procedura të mëtejme ligjore.

Shpërndaje